İmar izni verilen arazilere arsa adı verilir. Bu noktada yeni bir arsa arayışında iseniz iyi bir emlak danışmanından yadım almak sizlerin yararına olur.

Arsa Dolayısıyla Değer Belirleyen Etkenler

Arsanın değeri belirlenirken arsa özellikleri dikkate alınır. Bu kapsamda arsa özelliklerini iyi analiz edilmesi değerinin tam anlamıyla ortaya çıkmasında oldukça önemlidir.

Bu kapsamda arsa dolayısıyla değer belirleyen etkenler şu şekilde sıralanabilir:

Arsa Şekli

Arsa şekli değer belirleyen etkenler arasında önemli bir unsurdur. Özellikle düzgün bir şekle sahip olan arsalar birçok alternatife açık olmaları dolayısıyla önemli bir faktör olarak öne çıkar.

Cephe sınırlamasına takılmadan ya da mimari zorlamaları sebep olmadan rahat bir şekilde yerleşim ve verimli projeler oluşturulur.

Ancak geometrinin sadece kuşbakışı olarak değerlendirilmesinin yanında eğim de önemli bir ölçüdür. Elimle arsalar dezavantajı olurken bazı durumlarda da avantajlı olabilir.

Yapı Yapma Olanağı

Sahip olunan arsanın çeşitli özellikleriyle emsal değeri, gabari, çekme mesafeleri gibi kurallar yapılacak olan yapının temel özelliklerini oluşturur.

Bu kapsamda düzenli yapılaşma olan bir bölgede konum değeriyle arsanın fiyatı yükselir. Aynı zamanda köşe parsel ve ada parsel yapı yapma olanağı da değer belirleyen unsurdur.

Geçit Hakkı Nedir? Geçit Hakkı Nedir?

Bu kapsamda en önemli arsa değer belirleme faktörü olarak yapı yapma olanağı yer alır.

Manzara

Özellikle deniz, göl, orman gibi seyre imkan veren arsalar değerini arttırır. Bu kapsamda manzara arsanın albenisini arttıran ve arz ve talep dengesini oluşturan önemli bir unsurdur.

Arsanın Büyüklüğü

Bazı arsaların aşırı küçük olması yapı üretimine uygun olsalar dahi değerini düşürür. Aynı zamanda bazı arsalarda ise komşu arsalar ile birlikte değerlendirildiklerinde fiyatlandırmalar söz konusu olur.

Bu kapsamda arsanın büyüklüğü önem arz eder.

Arsanın Değerini Belirleyen Dış Unsurlar

Arsa değerlemesinde arsanın kendi özellikleri kadar dış faktördeki etkenler de oldukça önemlidir.

Bu kapsamda arsa değerini belirleyen dış faktörler altı başlıkta incelenir. Dış faktörler şu şekilde sıralanabilir:

Sosyal Eğitim Tesislerine Uzaklık

Özellikle okullara, hastanelere, eczanelere olan mesafe arsa değerini oldukça etkiler. Bu kapsamda servis ücreti, yolda geçen süre, ihtiyacının kolay taşlanması gibi etkenler uzaklıkla oldukça ilgilidir. Fiyat belirlemede önemli bir unsurdur.

Ulaşıma Olan Mesafe

Arsaya ulaşıma imkan veren yol şartları ya da yol olmaması gibi faktörler arsanın değerini etkileyen önemli dış unsurlar arasında yer alır.

Şehir Merkezine Olan Uzaklık

Pek çok imkan ilçelerde de bulunuyor olsa da şehir merkezine uzaklık arsalar için önemli bir unsurdur.

Altı Yapı Kalitesi ve İmkanları

Su, kanalizasyon, doğalgaz, elektrik ve internet gibi ihtiyaçların karşılandığı altyapı kalitesi ve imkanları sahip olan arsaların değeri diğer yapı eksikliği yaşayan arsalara göre daha yüksektir.

Denize Olan Mesafe

Özellikle deniz kıyısı şehirlerde deniz olan mesafe arsanın değerini belirler. Bu kapsamda yüzülebilir bir plaja yakın ya da deniz manzarası olan arsalar oldukça kıymetli olarak görülür.

Etraftaki Yapı ve Tesisler

Etraftaki yapı ve tesisler gürültü ve kirliliğine yakın olma ya da çok tutulan bir siteye yakın olma gibi özellikleriyle avanta ve dezavantaj olarak görülebilir.

Bu kapsamda arsa fiyatları nasıl belirlenir sorusunda belirleyeceği dış etkenler arasında yer alır.