Posta'da yer alan habere göre, 81 ilde evi olmayan vatandaşın kira öder gibi ev sahibi olmasını sağlayacak, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi İlk Evim İlk İşyerim’de 250 bin konutun yanı sıra arsa ve dükkanlar da yer alıyor.

Proje kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinde 60 milyon metrekarelik alanda 100 bin konut imarlı arsa ve 28 ilde 10 bin işyeri olan sanayi tesisi yer alıyor.

Konutlara başvurular rekor taleple devam ederken, arsa ve işyerlerinin başvuruları 10 Ekim-7 Kasım arasında yapılacak. Büyük talebin beklendiği arsa ve işyerlerinin de ödeme planları belli oldu.

MÜSTAKİL VE HİSSELİ 

Proje kapsamında iki çeşit arsa yer alıyor. Müstakil konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak.

Buraya yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare arasında değişecek. Müstakil arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak.

İkinci seçenek hisseli parseller olacak. Konut büyüklüğü 150 metrekare olacak. Hisseli arsalar 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak.

FAİZSİZ VE 10 YIL VADELİ 

Piyasa fiyatının altında, yüzde 30 indirimle satılacak arsalar, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsa tahsisi yapıldıktan sonra, tahsis bedelinin 10’da biri kadar peşinat ödenecek.

Tahsis bedelinin geriye kalan 9 taksiti, 9 yılda 9 eşit taksitle ödenebilecek. Peşinat yatırıldıktan 1 yıl sonra başlamak üzere taksitler, aylık ya da yıllık ödenebilecek.

Ancak hangisinin tercih edildiği sözleşme aşamasında belirtilecek. Aylık taksit seçenler 108 ayda faizsiz biçimde ödemesini tamamlayacak.

7 ORTAK DETAYI 

Arsalar, elektrik, su altyapıları tamamlanmış, imar planı yapılmış ve inşaat yapmaya hazır şekilde teslim edilecek. Müstakil arsalar üzerine tahsis tarihinden itibaren 2 yıl içinde konut yapılması şartı bulunuyor.

Bakanlık ile TOKİ, ev yaptıracak vatandaşa teknik ve proje desteği de sağlayacak. Müşterek parseller için kura çekimi yapıldıktan sonra parsel bazlı ortaklar (7 ve üzeri ortaklar için), 3 ay içinde konut yapı kooperatifi kuracak.

Yapım süreci kooperatif kanuna göre yürütülecek. Müşterek arsalarda tüm bloklar için zemin kat taban döşeme seviyesini en geç 2 yıl içinde bitirme şartı var.

2 MİLYONU AŞTI 

250 bin konuta başvurular üçüncü gününde 2 milyonu aştı. Arsa ve işyerlerine başvurular 10 Ekim’de başlayacak.

4 FARKLI BÜYÜKLÜK 

İlk Evim İlk İşyerim kampanyasında esnaf, sanayici ve genç girişimciler de unutulmadı. Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) kuruluşundan bugüne ilk kez uygulayacağı, küçük ve orta ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde yer alacak.

10 bin adet işyeri metrekare büyüklüklerine göre 50, 100, 150 ve 200 metrekare olmak üzere 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerlerinin temeli yılbaşında atılacak ve 2 yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

NEREDE KAÇ TANE? 

İşyerleri, illerin nüfus ve ihtiyacına göre farklı sayılarda inşa edilecek. Buna göre Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Mersin, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Ordu ve Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da 100 adet inşa edilecek.

FİYATLAR VE TAKSİTLER 

İşyerleri için piyasa fiyatı üzerinden yüzde 40 indirim yapılıyor. Buna göre işyerleri 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor.

En büyük işyerinde fiyat 1 milyon 300 bin liraya çıkacak ve 9 bin 750 liralık taksitlerle ödeme imkanı sağlanacak. İhale sonrası yaklaşık dükkan bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat bedeli alınacak.

Kalan bakiye borç, banka sözleşmesi sonrasında başlamak üzere 120 ay vade ile ödenecek. 6 aylık dönemlerde memur maaşı artış oranında artış uygulanacak.

ARSALAR 

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı olmak,

O belediye sınırları içerisinde ikamet etmek. Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir merkez ilçelerden herhangi birisinde ise merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı içinde ikamet etmek.

Diğer belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen belediye sınırları içerisinde ikamet etmek.

Yoksul ve dar gelirli olmak.

Çelik Yapılar Depreme 8 Kat Daha Dayanıklı Çelik Yapılar Depreme 8 Kat Daha Dayanıklı

Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya herhangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması,

Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılmış olan uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmak.

Başvuru bedeli olarak 500 lira yatırılması.

İŞYERLERİ 

TC vatandaşı olmak,

Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor olmak,

18 yaşını doldurmuş olmak,

Ustalık belgesi, işyeri açma belgesi, ilgili oda kayıt belgesi veya vergi mükellefi olmak, e-ticaret yapıldığına dair nace kodu gibi bilgileri gösterir belgeler,

Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması.

Başvuru bedeli 2 bin lira olup, kurada işyeri çıkmaması durumunda bu bedel iade edilecek.