Yurt ücretleri geçen yıla göre yüzde 65'den fazla artarken, İstanbul’da penceresiz, havalandırmasız odaların fiyatları bile 1.700 lira oldu.

Milliyet Gazetesi'nden Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre, üniversite tercihleri, 5 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Adaylar, tercih yaparken üniversite, bölüm olanakları, akademik kadro, yurt dışı imkânları, burs seçenekleri gibi her kritere dikkat ediyorlar.

Bu noktada okunan şehir ve barınma olanakları da önemli bir kriter hatta son yıllarda, kira ve yurt ücretlerindeki artışlar nedeniyle tercihlerde öncelikli hale geldi.

Öyle ki birçok öğrenci, yüksek barınma ücretleri nedeniyle büyükşehirleri tercih etmeyip ailesinin olduğu şehirde okuma kararı aldı.

Türkiye genelinde yurt ücretleri geçen yıla göre en az yüzde 65 oranında arttı. Bazı yurtlarda bu oran yüzde 100’ü de aştı.

Yurt fiyatları Türkiye genelinde ortalama 2 bin liradan başlıyor 15 bin liraya kadar çıkıyor. En pahalı şehir olan İstanbul’da özel yurt ücretleri 15 bin lira ile 120 bin lira arasında değişiyor.

İzmir’de 17 bin

İzmir’de yıllık 17 bin liradan 90 bin liraya, Ankara’da 16 bin liradan 100 bin liraya kadar yurt bulmak mümkün. Kiralık ev fiyatları ise İstanbul’da en ücra semtlerde 3 bin liradan başlıyor.

Öğrencilerin yoğun olduğu ilçelerde ise 7 bin lira ile 10 bin lira aralığında. İzmir’de 4 bin liradan başlıyor 7 bin liraya kadar çıkıyor.

Ankara’da da semtine, şehre ve üniversiteye uzaklığına göre 3 bin 500 lira ile 7 bin lira; Eskişehir’de 3 bin lira ile 4 bin lira aralığında.

Yurtların Gençlik ve Spor Bakanlığı’na (GSB) bağlı olup olmaması önemli. Çok yüksek ücretli lüks yurtlar ile öğrencilerle birlikte her isteyenin kaldığı pansiyonlar Bakanlığa bağlı değil.

TOKİ Kura Sonuçları Nasıl Sorgulanır? TOKİ Kura Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

O nedenle bu yurtlar arasında ücret uçurumları var. Bu konuya dikkat çeken Tüm Özel Öğrenci Yurtları İşverenler Sendikası Sözcüsü Funda Gökgöl “Boğaz manzaralı yurtlarda yıllık 250 bin lira gibi fiyatlar söz konusu ancak bu yurtların Bakanlık ruhsatı yok.

İsteyen herkes ücreti karşılığında konaklama yapabiliyor. Asıl önemli olan Bakanlığa bağlı yurtlar. Bu yurtlar ise İstanbul’da 22 bin lira ile 95 bin lira arasında.

Türkiye genelinde ücretlerde geçen yıla göre yüzde 65 artış söz konusu. GSB, KYK’daki ve vakıf yurtlarındaki öğrencilerine aylık yemek yardımı yapıyor. Aynı yardımı özel yurt öğrencilerine verdikleri takdirde öğrencilerin bütçesine katkısı çok büyük olur” dedi.

Eylülde daha da zor bulunacak

Birçok öğrenci, yurt ve ev tutma işini üniversitelerin açıldığı eylül ayına bırakıyor. Ancak bu yıl ev bulmak daha zor olacak. Birçok ilde kira artışları yaşandığını kaydeden Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, şu bilgileri verdi:

“Bu yıl yine öğrencilerin barınma sorunu önemli bir gündem maddesi olacak. Kiralık ev bulunamadığı gibi pandemi döneminde kapanan yurtlara yeterli ilaveler yapılmadı. Bu dönem bile bulunamayan kiralık daire eylül ayında neredeyse hiç bulunamayacak diyebiliriz. Ayrıca artık öğrenci evlerinin nüfusu arttı. Daha fazla kişiyle kalmak isteyenler var.”

Büyükşehirden vazgeçtiler

Öğrenciler, yaşam giderleri tercih listelerinde büyükşehirlere yer vermekten kaçınıyor. Örneğin Yıldız Teknik Üniversitesi’nde okumak isteyen Sultan Ersoy, yaşam maliyetleri ve barınma sorunundan korktuğu için İstanbul’dan vazgeçtiğini söyledi.

Bir başka öğrenci ise “Ailem Elazığ’da, İstanbul Teknik’te okumak istiyordum ancak oraya gidip zorluk yaşamaktansa Ege’deki üniversiteleri yazdım” diye konuştu. Sosyal medyada da adaylar, barınma maliyetlerini düşündüğü için büyükşehirleri tercih etmekten vazgeçtikleri yönünde paylaşımlar yapıyorlar.

Geçen Yıl 900 TL İdi

Üniversite öğrencileri geçen yıl barınma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadı. Milliyet’in 16 Eylül 2021’de yayımladığı “Bu oda 900 lira” başlıklı haber, barınma konusunda gelinen noktayı çarpıcı şekilde ortaya koymuştu.

O haberde yer alan, penceresi bile olmayan ve sadece bir yatağın sığabildiği 900 liralık yurt odasına da zam geldi. Yurt, bu yıl bin 700 liradan öğrenci kabul ediyor. Buna rağmen şu an yurtta boş oda yok. Oda bulabilmek için isminizi yazdırmanız ve her hafta başında aramanız gerekiyor.