Konut sektöründe dolandırıcılığın ardı arkası kesilmiyor. İddiaya göre dolandırıcılar boş gördükleri evi ev sahiplerinin haberi olmadan kiralıyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, konuyla ilgili uyarılarda bulundu. "Ev sahipleri evlerini perde ile mutlaka kapatarak evi dolu göstermeli" dedi.

Ulusal'dan İnci Erdoğan'ın haberine göre, fahiş fiyat artışlarıyla gündemden düşmeyen konut sektörü, dolandırıcıların kıskacında. İddialara göre boş evler ev sahiplerinin haberi olmadan kiraya veriliyor.

Konuyla ilgili ev sahiplerine uyarıda bulunan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, "Ev sahipleri evlerini perde ile mutlaka kapatarak evi dolu göstermeli" dedi.

Konutta Rus Seferberliği! Konutta Rus Seferberliği!

Olay bir ev sahibi ve kiracı anlaşmasından çok asayiş problemine dönüştü. Yani öyle bir fevrilik ve gözü karalık var ki kendine ait olmayan bir evi bir başkasına kiraya verme cüretini gösterebiliyorlar.

Bu konunun buraya kadar gelmesinin sebebi boş gördükleri evleri, hemen bir çilingir marifetiyle açıp, başka birine kiraya vermeleridir.

Şahin, kira kontratlarında konut tapularının olması gerektiğini söyledi. Bu konuda Emlakçılar Odası'nın başı çekmesi gerektiğini belirtti.

-Evlerini boş bırakıp gidiyorlar. Daha sonra bir geliyor ki evlerindede kiracı var. O kiracıyı da çıkartana kadar mahkeme ile uğraşılıyor.

Burada bir suiistimal var. Bir kere kira kontratının geçerli olması için Emlakçılar Odasına çok büyük iş düşüyor.

Örneğin bir evin tapusu, kira kontratının arkasına iliştirilmeden o kontratın geçersiz olduğuna dair bir yönetmelik çıkmalı ve Emlakçılar Odası bu konuda başı çekmeli.