Pehlivan Emlak İnşaat sahibi Muammer Kocaer, “Maliyetlerdeki artış konut fiyatlarına yansıdı. Yine de vatandaş ev alabiliyor, evler elimizde kalmıyor. Hatta geçen seneye göre daha çok satış var” dedi.

Akdeniz Manşet'te yer alan habere göre, Kocaer, gayrimenkul sahiplerinin konutunu satışa çıkardığında iki saat sonra fiyatın güncellenerek yükseldiğini hatırlatarak, “Kiralıklarda da benzer durumlar var.

Şahsımı 24 tane ilanımda fiyat artışından dolayı, Teftiş Denetlemeden aradılar. ‘Sizin 24 ilanınızdaki fiyat artışından dolayı sizi denetlemek istiyoruz neden böyle dediler?’

Ben de kendilerine ‘Bundan önce 400 liraya doldurduğumuz araç deposunu 1.200 liraya dolduruyoruz’ diye yanıt verdim.  

Dünyanın en güzel şehri olan Antalya’da önceden Bucak’tan bir daire satıp Antalya’dan bir daire almak mümkündü.  Şimdi ise bu mümkün değil. İğneden ipliğe zam geldiği için daire fiyatlarına da zam gelmiştir.

Yabancılar İstanbul'dan 98 Bin Konut Aldı Yabancılar İstanbul'dan 98 Bin Konut Aldı

Hem ev arayanlar hem de kiracı olanlar dertli. Yeni ev arayan vatandaş aylarca bütçesine uygun konut bulamıyor ya da bulduğunun fiyatı bütçesini aşıyor.

Ev sahipleri ise gelirlerini arttırmak istiyor. Mevcut kiracılar ise yüksek kira zamlarından dolayı bütçesine uygun ev kiralayamıyor. Ev fiyatları he kadar yüksek olursa olsun vatandaş ev sahibi olmak istiyor” diye konuştu.

‘Evler elimizde kalmıyor’

İnşaat maliyetlerindeki artışın ise son bir yılda yüzde 100’ü aştığını anımsatan Muammer Kocaer, “Maliyetlerdeki bu artış konut fiyatlarına da yansımış durumda. Konut maliyetlerindeki değişkenlik sebebiyle piyasadaki konut fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Konut fiyatlarındaki artışın önlenmesi için öncelikle inşaat sektöründeki girdi maliyetlerinin sabitlenmesi gerekiyor. Ne kadar yüksek olsa da vatandaş şu anda emlakçılara uğruyor, ev alabiliyor. Evler elimizde kalmıyor. Hatta geçen seneye göre daha çok satış var diyebiliriz.

Ev kiraları da çok yüksek ev kiralarının yüksek olmasından dolayı asgari ücretli ve memur sıkıntı yaşıyor. Bizler de özel bir emlak sitesine 3 bin liraya ilan verirken, şu anda 10 bin 600 lira ilan bedeli ödüyoruz.

Memur ve asgari ücretlinin maaşlarında iyileştirme yapılması gerekiyor. Şu anda memur aracını satıyor, banka kredisi çekiyor ve ev alabiliyor.

Bankadan kredi çekip yatırım yapanlar kazanıyor yatırım yaparak. Müteahhitler Aksu ilçesi Altıntaş mevkiine yüklendi konut yapmak için ancak o mevkide fiyatlar daha yüksek. Yükselen konut fiyatları asla aşağı inmez” diyerek konuşmasını tamamladı.