DHA'da yer alan habere göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Gaziosmanpaşa'da, TOKİ işbirliği ile devam eden kentsel dönüşüm projeleri kapsamında inşası tamamlanan toplam bin 923 bağımsız birim sahiplerine teslim ediliyor.

İlçede, 4 mahallede 5 bin 265'i konut, 110 iş yeri olmak üzere 5 bin 375 noktada kentsel dönüşüm çalışmaları yapıldı . Yıldıztabya Mahallesi'nde bulunan ve 5 farklı yapıdan oluşan konutların ise ilk etaplarının tamamı teslim edildi.

Kentsel Dönüşüme Yüksek Kira Darbesi! Kentsel Dönüşüme Yüksek Kira Darbesi!

GAZİOSMANPAŞA'DA HIZLI BİR DÖNÜŞÜM SÜRECİ YÜRÜTÜLDÜ

Teslim edilen yapılar ve devam edilen projeler hakkında bilgi veren, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezai Köse, "Gaziosmanpaşa'da bu noktada kentsel dönüşüm noktasında hızlı bir dönüşüm sürecinin yürütüldüğü bir alan içerisindeyiz. Gaziosmanpaşa'da yaklaşık dört mahallemizde beş alt bölgede toplam 5 bin 374, beş bağımsız birimli kentsel dönüşüm sürecimiz bakanlığımız eliyle yürütülmekte.

Yıldıztabya Mahallesi'nde 244 konut, 28 ticari konut ve ticari ünite, vatandaşlarımıza teslim edildi. Bağlarbaşı Mahallemizde 813 konut, 29 ticari ünitenin inşaatları tamamlanmak üzere. Ocak ayında inşallah teslimleri yapmış olacağız.

Bağlarbaşı Mahallesi ikinci etabında 927 bağımsız birimimizin kentsel dönüşüm sürecinde inşai faaliyetlerimiz devam etmekte. İnşallah 2023 yılının sonlarına doğru, vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Sarıgöl Mahallesi'nde vatandaşlarımıza 796 konut, 13 ticari ünitelik kentsel dönüşüm projemizle inşa faaliyetlerimiz TOKİ başkanlığımızca tamamlandı, vatandaşlarımıza teslim edildi.

Sarıgöl Mahallesi, Yenimahalle ve Yıldıztabya Mahallesi, toplamda 1869 konutluk projemizde inşa faaliyetlerimiz devam etmekte. Yıldıztabya Mahallesi, bu gördüğümüz alanın ikinci etabı dediğimiz bölgede de TOKİ ile beraber ihale sürecimizi tamamladık.

İnşa faaliyetlerimizi bitireceğiz. Yıldıztabya Mahallemizde de bir üçüncü etabımız var. Orada da ihale aşamasını tamamladık. Yaklaşık 665 konutlu projemizde yakın zamanda inşa faaliyetlerine başlamış olacağız ve toplamda da 5 bin 375 konutluk kentsel dönüşüm sürecini, Gaziosmanpaşa'da yürütmüş olacağız" diye konuştu.

VATANDAŞLARIMIZIN NETİCE ALMASINDA BÜYÜK SIKINTILAR YAŞANMIŞTI

Sürece üç yıl önce dahil olduklarını ifade eden Köse, "Gaziosmanpaşa'da önceki süreçte önce özel sektör eliyle dönüşüm süreci yürütmekteydi fakat, vatandaşlarımızın netice alması veya güvenli konutlarına elde etmesinde büyük sıkıntılar yaşanmıştı.

Sayın Bakanımızın talimatlarıyla sürece 2019 yılında dahil olduk ve geldiğimiz noktada 5 bin 375 bağımsız birimimizin, kentsel dönüşüm sürecini tamamlamak üzereyiz. Burada da teslimlerin büyük bir kısmı tamamlandı. 2023 yılı içerisinde de geri kalan konutları tamamlamış olacağız.

Bu şekilde İstanbul bütününde hızlı bir şekilde bakanlığımız eliyle kentsel dönüşüm faaliyetleri yürütülmekte. Bakanlığımız vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak açısından da, kapsamlı bir şekilde süreç içerisinde belediyeler ile birlikte süreci yönetmektedir" dedi.