Kamu Gündemi'nde yer alan habere göre, dolar kurundaki artış ve yükselen enflasyon nedeniyle birçok sektör bu durumdan etkilenirken konut fiyatlarındaki artış vatandaşların ev sahibi olma hayallerinin ertelenmesine neden olmuştu.

Konut Projelerinde Spor Salonlarına Artan Talep Konut Projelerinde Spor Salonlarına Artan Talep

Konut fiyatlarındaki artış devam ederken yaklaşan 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi konut piyasasındaki düşüş için bir ışık oldu. 

2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminin yaklaşması ile birlikte milyonlarca vatandaşın en çok araştırdığı konulardan birisi de konut fiyatları oldu.

2023 senesinde konut fiyatlarında bir düşüş olup olmayacağı merak edilirken uzmanlar konuyla ilgili yorumlarını açıklamaya devam ediyor. 

KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Konut piyasasındaki artış devam ederken Yüzyılın Projesi olarak adlandırılan TOKİ Sosyal Konut Projesinin başlatılması ile birlikte milyonlar başvuruda bulundu.

Başvuruların ardından farklı illerde kura çekimleri devam ederken TOKİ Sosyal Konut projesinin konut piyasasında düşüşü de beraberinde getirebileceği uzmanlar tarafından söylendi. 

TOKİ Sosyal Konut projesine gösterilen ilgi nedeniyle konut piyasasının düşüşe geçebileceği, ev alma isteği konut projelerine yönlenirken bu noktada emlak piyasasının fiyatları aşağı çekebileceği konuşulmuştu.

Hemen ardından gelen zamlara bir yenisi daha eklenerek bina yapımında kullanılan birçok malzemenin fiyatı arttırılmıştı. Bina yapımında kullanılan malzemelere gelen zamla birlikte bu durumun konut fiyatlarına yansıyabileceği konuşuldu. 

YENİ YILDA KONUT FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Yeni yıl yeni zamları beraberinde getirecek. Bu durumun konut piyasasına yansırken uzmanlar yeni yıl için konut fiyatlarında bir düşüş olmayacağı, tam aksine yükselme görüleceğini düşündüklerini belirtti.

Konut fiyatlarındaki artışın yanı sıra bankaların konut kredisi için vatandaşlara imkan sağlanması bekleniyor. 

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile özellikle de kamu bankalarının ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara daha ödenebilir ve makul rakamlarda kredi verebileceği öngörülüyor.

Bunun yanı sıra konut fiyatlarında bir azalma olmasa da vatandaşların bankalar aracılığı ile ev sahibi olabilmesinin daha ulaşılabilir hale getirileceği belirtildi. 

2023 Konut fiyatları hakkında uzman yorumlarını anında görmek, piyasa eleştirilerinden anında haberdar olmak için kamugundemi.com haber sitesi bildirimlerini açmayı unutmayınız.