Avcılar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İdris Avcı, “Gayrimenkul fiyatlarındaki artışın en önemli nedeni, konut üretiminin olmaması" açıklamasını yaptı.

Milliyet'te yer alan habere göre Avcı, “Gayrimenkul fiyatlarındaki artışın en önemli nedeni, konut üretiminin olmaması. Bu yüzden sektördeki herkes üzerine düşeni yapmalı. İzmirlileri ev sahibi yapmak için daha çok konut üretmeliyiz” sözleriyle sektöre çağrı yaptı.

Avcı, bu konuda ilk adımı attıklarını kısa sürede, 50 dönüm içinde, 200 bin metrekarelik bir inşaat alanında 2.500 konutluk dev bir projeye başlayacaklarını açıkladı.

Avcı, ofis bölümleri sahiplerine teslim edilen Avcılar Exclusive projesinin konut bölümünün de bu ay içinde anahtar teslimini yapacaklarını, Next ve Lusso projelerinin de yine hedeflenen tarihten önce teslim edileceğini belirtti.

Kiracı Mülakatında Ayar Kaçtı: Bordro, Kredi Notu... Kiracı Mülakatında Ayar Kaçtı: Bordro, Kredi Notu...

Son altı ayda gayrimenkul fiyatları ve kiralardaki yükselişe dikkat çeken Avcı, şöyle konuştu:

“Gayrimenkul fiyatlarındaki bu artış, doların üzerine geçince konuta karşı olan talepte hiçbir azalma olmadı. Çünkü ‘en’ güvenli yatırım aracı olan gayrimenkul, ‘tek’ güvenli yatırım aracına dönüştü. Dolayısıyla yatırımcılar, buraya yöneldi. Bir talep artışı başladı.

Üstüne de yeterli konut stoğu olmayınca konut fiyatları hızla yükselişe geçti. Geliri, resmi enflasyon kadar artan çalışanların konut sahibi olabilmeleri de giderek daha zorlaştı.

Konut sahibi olamamak toplumsal sorunları da beraberinde getirecek. İnşaat sektörünün üzerine yeni sorumluluklar alması gerekiyor. İnsanlar başlarını sokacak eve ihtiyaç duyuyor.

Bu konuda kooperatifler var, Emlak Konut da var. Ancak tek sorumluluğu onlara yükleyemeyiz. Bu ağır bir yük. İnsanların ev sahibi olabilecekleri projeler üretmek zorundayız.

İzmirliler için bunu yapmak zorundayız. İzmir’de sektördeki tüm inşaat firmaları bu konuda çalışma başlatmalı.”

İzmir’in arsa üretimi konusunda çok başarılı olamadığını sözlerine ekleyen Avcı, “Elbette bu bizim için büyük sorunlardan biri. Ama inşaat yapacak arsa yok diyecek lükse sahip değiliz.

Eğer biz konut üretmezsek, sahip olduğumuz sorumluluğu yerine getiremeyiz. Tablo ne olursa olsun, yatırım yapmak, hep birlikte üretime geçmek zorundayız” dedi