cagdaskocaeli'nden Sefa Gardiyanoğlu'nun haberine göre, konut fiyatlarında geçtiğimiz yıla oranla ciddi bir artış yaşanıyor.

Yüzde 100’ü geçen oranlarda artışın yaşandığı konut sektöründe, hem satılık hem de kiralık konut bulmak zorlaştı.

Fahiş fiyatlara ulaşan konut fiyatları ise doğrudan vatandaşın cebine yansıyor. Yatırım amaçlı alınan konutların yanı sıra kiralık ev bulmanın dahi gittikçe zorlaştığı dönemde konuyla ilgili çözüm önerileri de sunuluyor.

İnşaat malzemelerindeki artan maliyetler ve kur etkisinin yarattığı dalga sonucu ortaya çıkan tablonun kısa vadede çözümünün mükün olmadığını dile getiren uzmanlar, sorunun bir devlet politikası ile çözülmesinden yana.

“BİR GÜN İÇİNDE YÜKSELİŞ YAŞANIYOR” 

Konuyla ilgili yaşanan süreci gazetemize değerlendiren Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, piyasanın kilitlendiğini ifade ederek, “Konut fiyatlarında yaşanan artış, geçtiğimiz yıla göre yüzde 100’ün üzerinde bir artış. 1 gün içerisinde konut fiyatlarında yükseliş yaşanıyor.

Sadece Kocaeli değil tüm ülkede böyle bu durum. Piyasa kilitlenmiş durumda. Konut kredisine limit getirildi. Konut fiyatları arttı çünkü maliyetler arttı.

Yabancı turistlerin konutlara talebi çok yüksek. Özellikle Arap ülkelerin vatandaşları, müslüman da olmaları sebebiyle bizlere yakın duruyor. Onların talebi son zamanlarda inanılmaz artışa geçti” dedi. 

“AGRESİF ŞEKİLDE ARTIŞ VAR” 

Hacıoğlu, artan fiyatlarda yabancı turistlerin etkisine dikkat çekerek, “Kocaeli’nin yanı sıra Sakarya ve çevre illerde de bunu görüyoruz. Turistik bölgelerde de aynısı yaşanıyor. Arap toplumunun yaşam biçimleri de farklı.

Tatil yapmak için ülkemize geldiklerinde otel yerine konut kiralamayı tercih ediyorlar. Ve piyasanın üzerinde rakamlar veriyorlar. Yabancı turistlere daha fazla rakamlara kiraya verilince o fiyat bandı orada kalıyor. Rakam tekrar aşağı inmiyor.

Bizim vatandaşlarımız da gittiğinde o fiyat aralığına haliyle çıkamıyor. Böyle bir dengesizlik durumu söz konusu.

Fahiş Kiraya Hapis Cezası! Fahiş Kiraya Hapis Cezası!

Fiyat artışları agresif şekilde devam ediyor. Örneğin, Kent Konut’un evlerinde 5 bin ile 7 bin lira arasında rakamlar konuşuluyor. Satın almak için baktığınızda ise fiyatlar 1 milyon lirayı geçmiş durumda” ifadelerini kullandı. 

“ŞİDDET OLAYLARI BAŞLADI” 

Sorunun bir devlet politikası ile çözülmesi gerektiğini dile getiren Hacıoğlu, konuyla ilgili bir an önce tedbir alınması gerektiğini iafade etti.

Hacıoğlu, “Bu durum sürdürülebilir değil. Bu konuda acilen tedbirler alınmalı. Kira fiyatlarında yüzde 25 oranında bir sınırlama getirildi. Bu bir nebze de olsa işe yaradı. Fakat acil olarak alınması gereken önlemler var. Bunu da devlet hayata geçirmek zorunda.

Örneğin, TOKİ konut üretir ve uygun fiyatlardan satışa sunar. Herkes uygun fiyata konuta ulaşırsa kira fiyatları da uygun olur. Bu konuda bir devlet politikası şart. Ev sahipleri ile kiracılar arasında şiddet olayları başladı. Böyle giderse bu istenmeyen olayları daha sık duyacağız” şeklinde konuştu.