Talebin fazla arzın az olması kiralık konutların bulunmamasına yol açıyor. Düğün sezonun açılması ile birlikte Konya’da kiralık ev bulmak daha da zorlaşırken kira fiyatları da arttı.

Merhaba Haber'de yer alan habere göre, konut sıkıntısının en büyük nedenlerinin başında ise imarlı arsa sorunu geliyor. Son zamanlarda inşaat sektöründe yaşanan dalgalanmalar ile birlikte Konya’da inşaat sektörü yavaşladı.

Fiyat artışları ile birlikte inşaat sektöründe yaşanan duraklama ile birlikte konut ihtiyacı ortaya çıktı. Konu hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altay, konut sıkıntısının ortadan kaldırılabilmesi için müteahhitlerin önünün açılması gerektiğini ve imarlı arsa sorunun ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi

Konut Fiyat Artışında Yüzde 185 ile Birinci Oldu Konut Fiyat Artışında Yüzde 185 ile Birinci Oldu

“KİRALIK KONUT SAYISI AZALDI”

Kiralık daire fiyatlarının arttığını belirten Başkanı Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altay, “Konya’da kiralık konutlarda sıkıntı var. Düğün sezonu ile birlikte talep daha da artacak.

Şu anda tayin atamaları mevsimi olmadığı için kiralık bulunabiliyor ama fiyatlarda biraz yükselme var Bunun nedeni de konut imal edilmemesinden kaynaklanıyor.

Müteahhitler çok az sayıda inşaat yapıyorlar. O nedenle kiralık konut bulmakta zorlanıyoruz. Kiralık ev fiyatları bölgelere göre ve evin özelliğine göre değişiyor.

Kiralık daire fiyatları 900 liradan başlıyor 2 bin liraya kadar çıkıyor. Lüks gruba girenlerin fiyatları biraz daha farklı oluyor.

Öğrencilerin yüz yüze eğitimi başladıktan sonra evlere çocukların çıkmasından dolayı öğrencilerimize fiyatlarda bir artış söz konusu oldu, ev bulunmuyor. Yeni evlenen çiftlerin hepsi ayrı evlere taşınıyorlar. Onların da etkeni oldu” diye konuştu

“KONUT SAYISI ARTIRILMALI”

Kiralık ev sorunun konut yapılmasıyla ortadan kalkacağını belirten Altınay, “Bazı emlakçılar talep çok olunca gelen kiracıları listeye ekliyor ve hangisi fazla komisyon verirse evi onu kiralıyor. Ancak Konya’da böyle bir durum söz konusu değil. Ne ev sahibi bekletir ne emlakçı bekletir.

Komisyon bedeli 1 aylık kira bedeli artı KDV’dir. Üyelerimizin hepsi buna uymaktadır. Şu anda Konya’nın tamamında kiralık dairede konut sıkıntımız var. Herkes kendi bölgesine göre, işine yakınlığına, okul durumuna, ulaşım ve raylı sisteme yakınlığına göre tercihte bulunuyor.

Ama şu anda kiralıklarla sıkıntı var. İnşallah düzeleceği kanaatindeyiz ama bunun düzelmesi için de konut yapılması lazım ki kiralıklarda bir rahatlama söz konusu olsun. Belediyelerin mutlaka ve mutlaka imara arsa üretmeleri lazım.

Başka bunun çıkar yolu yok. Ne kadar imarlı arsa üretilirse o kadar konut yapılır. Hem vatandaş rahat eder hem de belediyelerimiz kazanmış olur. Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin uhdesinde, istedikleri zaman istedikleri kadar imara arsa açabilirler” dedi

“İMARLI ARSA SORUNU ÇÖZÜLÜRSE FİYATLAR DÜŞER”

İmarlı arsa sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini yineleyen Altınay, sözlerini şöyle tamamladı:  

“İmara arsa üretirlerse fiyatların otomatik olarak en az yüzde 30 düşeceği kanaatindeyiz.  Şu anda satılık konuta olan talep arttı ama insanlar alamıyorlar.

Çünkü konut kredi faizleri çok yüksek. Hükümetimiz zaman zaman buna önlem alıyor. Hareketliliği sağlayabilmek için konut kredi faizlerini düşürüyordu. Damga vergilerini düşürüyor. Eğer konutta hareketlilik olacaksa tapu arzlarının da yüzde 1’e  çekilmesi lazım.

Tapu masrafları bile şu anda çok para tutuyor. Normal bir dairenin tapusu 20 bin lira gibi bir para tutuyor. Bu da vatandaşı çok zorluyor. Tapu harçları yüzde 4’ten yüzde 1’e çekilirse hareketliliğin daha çok artacağını düşünüyoruz”