Emlak İlanlarında Fiyat Oyunu Emlak İlanlarında Fiyat Oyunu

Akşam Gazetesi'nden Şenay Büyükködere'nin haberine göre, savaşla birlikte, yurtdışı yatırımlarını hızlandıran zengin Rus ve Ukraynalıların radarında olan 3 şehirden biri olan Antalya, son dönemde özellikle konut satışı ve lüks alışverişte de ön plana çıkıyor.

Şehrin en büyük karma projesini hayata geçiren Fenix Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Mavi, 850 milyon lira yatırımla Konyaaltı Plajı'nın yanında hayata geçen projenin rezidans, alışveriş merkezi ve otelden oluştuğunu belirterek, projede bulunan 200 rezidansın yüzde 80'inin yabancılara satıldığını ifade etti.

FİYAT 12 BİN DOLARA ÇIKTI

Konut satın alan yabancıların ise ağırlıklı olarak Ruslardan oluştuğunu vurgulayan Mavi, "Rusların Avrupa'ya güveni kırıldı. Türkiye ve Dubai'yi ise güvenli görüyorlar. Antalya da Bodrum ve Dubai ile birlikte zengin Rusların yatırım yapmak ve para harcamak için tercih ettiği 3 destinasyondan biri.

Fenix Center'da ortalama metrekare fiyatımız 6 bin dolara ulaştı. 280 metrekarelik penthouse dairede ise metrekare fiyatı 12 bin dolara çıkıyor" diye konuştu.

Şehirde kiralık ev sıkıntısının da baş gösterdiğini anlatan Mavi, "Yeni konut projesi de yok. Bu yüzden kiralarda da astronomik artışlar var. 150 bin TL'lik kiralar duyuyoruz" şeklinde konuştu.

RAFLAR BOŞALIYOR

Eskiden Rusların şehre sadece turizm için geldiğini hatırlatan Mavi, "Artık kalıcı olarak geliyorlar. Ve bu da şehirdeki ticari hareketi ciddi anlamda artırdı. Antalya'da değişik bir ekosistem oluşmuş durumda Şu anda şehirde alüminyum arayan Rus da var, nişasta arayan da... Her türlü ürün rağbet görüyor" dedi.

Lüks alışverişinde de benzer bir tablo oluştuğunun altını çizen Eyüp Mavi sözlerine şöyle devam etti:

"Eskiden alışveriş için boş bavullarla Amerika'ya gidilirdi. Artık Ruslar lüks alışverişlerini de Avrupa ve Amerika'dan yapmıyorlar. Alışverişin lüksü de Antalya'ya kaydı. Artık Antalya'da raflar boşalıyor. Bunu avantaja çevirmeliyiz."

Fenix Center'ın 1.000 kişiye istihdam sağlayacağını vurgulayan Eyüp Mavi, Antalya'da 2 yeni projenin daha hazırlığını yaptıklarını ifade etti.

İSTANBUL OTELLERİNDE KORİDORLAR BİLE DOLU

Eyüp Mavi, projede yer alan rezidansların lüks otel konseptinde işletilmesi için de Accor Grubu bünyesindeki Swissotel Living'le anlaşma imzaladıklarını belirtirken Swissotel Genel Müdürü Uğur Talayhan ise Swissotel Living markasıyla rezidanslara da otel hizmeti verileceğini anlattı.

Talayhan "İsteyen rezidans sahiplerinin, mülklerini otelin işletmesine vererek, kira bedelinin 3 - 4 katı gelir elde edebileceğini ifade etti. İstanbul'daki turizm hareketi hakkında da bilgi veren Talayhan, "Kuveyt, Katar ve Azerbeycan'dan yüksek bir talep var. Şu anda otellerde doluluk yüzde 100'ün üzerinde. Korudorlar dahi dolu. Fiyat olarak da 2019 rakamlarını aştık. Oda fiyatları 400 - 500 avroya geçti" diye konuştu.

AVM EYLÜL 2023'TE AÇILIYOR

Şehrin lüks tüketim ihtiyacını karşılamak için lüks marka karmasından oluşan bir AVM tasarladıklarını anlatan Mavi, "Her yıl 7 milyon turistin geçiş güzergahında yer alan alışveriş merkezinin işletmesi için de Fiba Grubu'yla anlaştık. AVM'nin eylül 2023'te açılması planlanıyor. Projenin terasında ünlü şef Mehmet Gürs'ün de bir restoranı olacak" dedi.