Hürriyet'te yer alan habere göre, kirada oturduğunu belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, yüksek kiralardan şikâyet edenler arasında yer aldı.

Bu ay kira sözleşmesinin biteceğini açıklayan Çetin, “Kendimden örnek vereyim; sözleşmem bu ay bitiyor, mülk sahibi muhtemelen 2 ya da 3 katı kira isteyecek. Oturup, konuşacağız. 5 bin 750’ye oturuyorum, ne kadar vereceğim ben de bilmiyorum.

Üst katım 20 bin liraya verildi. Ukrayna-Rusya tarafından gelenleri duydukça mülk sahiplerinin iştahı kabarıyor. Mutlaka sakinleşmesi, belki de yasa ve yönetmelikle sınırlandırma getirilmesi gerekebilir.

Evlerini boşaltıp kiraya verenler var veya başka ilde yaşayıp burada evi olanların hepsine şu anda talep gidiyor. ‘1.000 - 1.200 dolara evinizi kiraya verebiliriz, boş duruyor’ diye birçok arkadaş duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Risk Oluşturuyor

Kira artışlarına karşı yasal düzenleme önerisinde bulunan Çetin, Antalya’nın İstanbul’dan sonra yabancıya en çok konut satış yapılan il olduğunu belirtti.

Çetin, “Geçen sene 66 bin civarında konut satışımız var; bunun 16 bin 900’ü, yüzde 23’ü yabancıya yapılmış. Şimdiyse özellikle Ukrayna’dan gelenler nedeniyle kiralama ve satın almada çok büyük artış var.

Hükümetimizin vatandaşlıkla ilgili 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkardığı karar sonrası talep bir miktar düşer mi diye bakıyoruz ama maalesef öyle bir düşüş yok” dedi.

Bu talebin Antalya’yı şimdi tersine etkilemeye başladığını söyleyen Çetin, “Antalya’da konut fiyatları 2-3’e katlandı, inşaat maliyetlerinde de artış var. Fakat yabancıya satışın da çok fazla olmasından dolayı konut satışlarında ciddi yükseliş var. Asıl kiralarda çok büyük yükselme var.

Antalya’da neredeyse son 2 - 3 ayda kira fiyatları 3 misline geldi. Bu da şehirde yaşayanlar için başka bir risk oluşturmaya başladı. Çünkü halkın da kiraladığı alanlar var. Bu kadar ciddi kira artışları, halka çok ciddi sıkıntı yaratıyor” diye konuştu.

1+1 Ev 13 Bin TL

Antalya’ya yaz döneminde çalışmak için gelenlerin de ev kiralayacağını anlatan Çetin, “Ev kiraları neredeyse maaşları geçmiş durumda. Bu Antalya için risk oluşturuyor. 1+1’ler 13 bin lira aylık, 12 ay kiraya veriliyor.

Gerçekten karşılanması güç rakamlara doğru çıkıyor. Buna biraz balon diyorum, bu balonun biraz inmesi lazım. Bir de 12 aylık peşin ödeniyor.

Konut Fiyatları Geriledi, Piyasa Canlandı Konut Fiyatları Geriledi, Piyasa Canlandı

Ukrayna’dan gelmiş, 12 aylık peşin ödüyor, 12 ay sonra dönecek demektir. Mülk sahiplerinin gelir dengesini de bozacak, seneye bu kiraları bulamayacaklar. Onun için iyi düşünerek, bu kiralar belirlenmelidir” dedi.

Editör: Emlak Zirvesi