3 gün önce Emlak Gündemi

Konut piyasasında yaşanan durgunluk satış rakamlarında da etkisini hissettirmeye devam ediyor. Son dönemde konut satışları aylık bazda üst üste düşüş gösteriyor. Ancak birinci el konutlarda tercihler değişti.

5 gün önce Emlak Gündemi

Tapuda konutun gerçek değerinden daha düşük gösterildiğinin ve bu bedel üzerinden harç ödendiğinin tespiti halinde, aradaki farka isabet eden harç faiziyle isteniyor.

1 hafta önce Emlak Gündemi

Büyük veri analizi ve yapay zekâ teknolojisi kullanarak gayrimenkul değer hesabı sunan Endeksa, TÜİK’in açıkladığı Mayıs 2024 Konut Satış İstatistikleri’ni, konut fiyatlarındaki değişim trendleri ışığında değerlendirdi.

1 hafta önce Emlak Gündemi

Türkiye genelinde konut satışı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 azaldı.

1 hafta önce Emlak Gündemi

Ev satışı ve kiralamada zorunlu olan DASK’ın yerini ZAS alacak. DASK’a oranla 2 kat daha pahalı olacağı tahmin edilen ZAS ile 100 metrekare büyüklüğündeki bir evin sigortası yaklaşık 1.500 liradan 3 bin liraya çıkacak.

1 hafta önce Emlak Gündemi

TÜİK'in Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 2023 yılı sonuçlarına göre; Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 23,9 ile konut ve kira harcamaları aldı.

1 hafta önce Emlak Gündemi

Yüksek fiyatlar nedeniyle gayrimenkule ulaşımın zorlaşması alternatif yatırım araçlarını öne çıkarıyor.

1 hafta önce Emlak Gündemi

Konut vergisinde bölgesel rayiç bedel uygulaması ve boş konuttan dahi vergi alınması gündemde...

2 hafta önce Emlak Gündemi

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), bina tamamlama sigortası açıklaması. Kapsam genişliyor.

2 hafta önce Emlak Gündemi

İstanbul'da fahiş kiralarda yüzde 25 köpüğün alındığını ancak, buradan geriye gidiş beklenmediğini söyleyen gayrimenkul uzmanları, "Kiralar belli bir noktaya oturmadı. Şu anda İstanbul'da 10 bin liraya da 300 bin liraya da kira var. Tavan kalkarsa ve tahmini 400-600 bin boş ev sisteme girerse rekabetçi bir piyasa oluşur" diye konuştu.