Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Bahçeşehir ve Ispartakule’de hayata geçecek projelerin değerinin 5 milyar lira olduğunu açıklayan Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkan Vekili İrfan Aşçıoğlu, “Bu 2 proje dışında yeni yatırımlar için de arayıştayız. Konuta olan talebi görüyoruz ve Türkiye’ye güveniyoruz. Bu yüzden zorlayıcı piyasa koşullarına rağmen yatırımdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

ISPARTAKULE’YE 650 KONUT

Düzenlenen basın toplantısında projeleri hakkında bilgi veren Aşçıoğlu, “Ispartakule, şehrin genişleme bölgelerindeki semtlerin başında gelerek yeni havalimanına ulaşım kolaylığı ve rekabetçi fiyat yapısıyla öne çıkıyor.

Dolayısıyla, TEM otoyoluna komşu hem de özellikle yeni havalimanına olan erişim mesafesi dolayısıyla Göktürk’ün alternatifi gibi düşünebileceğimiz bir konumla pazarda yer alıyor.

Ispartakule’de konut ve ticari alanlara sahip, balkonlu, geniş teraslı, bahçeli ve modüler sisteme sahip 1+1’den, 4+1’e kadar farklı büyüklüklerde daire tiplerinden oluşan, göl manzarasının da olacağı bir proje geliştireceğiz.

Yapı Sektörü Konut Üretemeyecek Hale Geldi Yapı Sektörü Konut Üretemeyecek Hale Geldi

Hasılat paylaşımı modeliyle inşa edeceğimiz projenin ön satışına 2023 yılı ilk çeyreğinde başlamayı hedefliyoruz. Yaklaşık 600-650 konut planlıyoruz” dedi.

ESKİ EVLER DÖNÜŞECEK

Bahçeşehir projelerini ise kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçireceklerini dile getiren İrfan Aşçıoğlu, “Bahçeşehir, 90’ların ortasında uydukent vizyonuyla kurulan modern ve planlı bir semt olarak, aradan geçen 30 yılın ardından yenilenmeye ihtiyaç duyuyor.

Daha önce hiç olmadığımız bir bölge olan Bahçeşehir’de, yine ürün geliştirme çalışmaları devam eden yaklaşık 200-220 konutun yer alacağı bir projeye başlıyoruz.

Herhangi bir ticari ünite olmadan, tamamı konutlardan oluşacak bu yeni projede 2+1’den başlayan daire seçenekleri sunacağız. Projenin ön satışlarına da 2023 yılı ilk çeyreğinde başlayacağız” şeklinde konuştu.

Yeni konut projeleri için pazar araştırmaları yaptıklarını belirten Aşçıoğlu, alıcıların beklentilerine göre üretim yapacaklarını söyledi. Aşçıoğlu, iki yeni yatırımla 3 bin kişilik istihdam sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.

‘MALİYETLER ÖNGÖRÜLEMİYOR’

Konut fiyat artışında temel nedenin maliyet artışı olduğunu söyleyen İrfan Aşçıoğlu, sektördeki firmaların maliyetleri öngörememe sorunu yaşadığını ifade etti.

İnşaat malzemelerinde son bir yılda 5 katı bulan artışlar yaşandığını belirten Aşçıoğlu, “Yeni yaptığımız bir projede, bir metrekarenin arsa ve inşaat dahil maliyeti 32 bin lira.

Dolayısıyla İstanbul’da yeni konutun metrekaresi 50 bin liranın altında satışa çıkması zor” dedi. Maliyet ve satış fiyatlarındaki artış trendinin devam edeceğini belirten Aşçıoğlu, “Maliyetlerdeki artışlar, bir dönem geliştiriciler tarafından karşılanabilir boyuttaydı. Ancak 2021 Kasım ayından sonra, özellikle Döviz kurundaki yukarı yönlü sert hareketin etkisiyle, üretim süreçlerinde kullandığımız ürünlerin maliyetlerine doğrudan etki etti.

Hepimizin umutla beklediği maliyetlerin düşmesine dair bir beklenti, maalesef kısa ve orta vadede bulunmuyor. Bu nedenle fiyatlar da düşüş de mümkün değil. Arzı yapan üreticinin ciddi anlamda desteklenmesi, içinde bulunduğumuz süreci ülkemiz adına bir fırsata dönüştürebilir” ifadelerini kullandı.

Editör: Emlak Zirvesi