Hükümet, hem kiracılar hem de ev sahibi olmak isteyenler için kolları sıvadı. Düşük taksitle ev'lendirecek projeler hayat geçirilecek.

Posta Gazetesi'nde yer alan habere göre, kiracılar ile ev sahipleri sık sık karşı karşıya gelmeye başlarken, konut almak da fiyatların fahiş artışı nedeniyle önceki dönemlere göre güçleşti.

Hükümet, hem kiracılar hem de ev sahibi olmak isteyenler için kolları sıvadı.

81 İlde Yapılacak

TOKİ’nin 100 bin sosyal konut projesini hatırlatan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, aynı projeyi bu yıl da yapacaklarını söyledi.

Kurum, “Cumhurbaşkanımız ağustosta paylaşacak. 81 ilde vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu, konut fiyat artışının daha fazla görüldüğü illerde bu projeyi gerçekleştireceğiz.

Vatandaşlarımız aidat öder gibi düşük taksitlerle ev sahibi olabilecek” dedi. Kurum, bu projeye küçük ve orta ölçekli sanayi sitelerini ekleyeceklerini de aktardı.

Hazine Arazili Destek

Bakan Kurum, hazine arazilerinin kendi evini yapmak isteyenlere satışına ilişkin proje üzerinde de 2 aydır çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Şehrin çeperindeki hazine mülkiyetindeki arazileri altyapısıyla birlikte hazırlayacağız, planlayacağız; buraları da evi olmayan vatandaşlarımızın ev sahibi olabilmeleri amacıyla satışa çıkaracağız.

Bu sayede konut maliyetlerinde yüzde 50 - 60’a varan bir desteği sağlamış olacağız. Şartları uyan vatandaşlarımız başvuracaklar. Talep fazlaysa sosyal konutta olduğu gibi noter huzurunda kura çekeceğiz.”

TÜFE’den Fazla Zama Ceza

Kira fiyatlarına ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışma yürütüyor.

Düzenleme tamamlanmak üzere. Bakan Kurum, açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) üstünde zam yapıldığı tespitleri olduğunu belirterek, “Bu tespitlerde kanun çerçevesinde gerekli takibi, izlemeyi ve müeyyideyi uygulayacağız“ dedi.

Kiracıları Sevindiren Mahkeme Kararı! Kiracıları Sevindiren Mahkeme Kararı!

Öte yandan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da “Kira ihtilaflarının tamamını ara bulucuya gönderme konusunda kararlıyız. Hazırlıklar bittiğinde TBMM’de de değerlendirilecek” dedi.