Doğrusu kışa girerken binaların bu gibi problemleri öne çıkar ve bunun etkisini ben gelen okuyucu mektuplarında görüyorum. Kışa hazırlık soruları yoğunlaştı.

Depozitonun Değer Kaybı Nasıl Telafi Edilir? Depozitonun Değer Kaybı Nasıl Telafi Edilir?

Bunların bir kısmı okuyucumun problemi gibi problemler bir kısmı ısınma problemi. Mevsim biraz daha kışa kaysın biliyorum ki ısınma ile ilgili problemler de artacak. Ancak toplu yaşamda her türlü problem olabilir ama bunlar yasalar çerçevesinde halledilir.

Mesela okuyucumun problemi. Bir kere çatı ortak mahal olduğundan bu yerin onarımına tüm bağımsız bölüm malikleri katılacak. Bunda tereddüt yok.

Alt katta oturanlar “Bu üst katın problemi bizi ilgilendirmez” diyemezler. Bu çatı onarımı yapılacak ve tüm masraf bütün bağımsız bölüm malikleri arasında bölüştürülecek. Bunun için önerim bazı onarım firmalarından teklif almak ve ön uygun fiyatı verenle anlaşmak.

Bunu yöneticinin yapması lazım. Ancak okuyucumun sözünü ettiği gibi binanın neredeyse tamamı ilgisiz ise okuyucum bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesine dilekçe ile başvurup, durumun ve acilen onarım gerekip gerekmediğinin tespitini isteyecek.

Çok çok 1 hafta, 10 gün içinde mahalline gelip tespit yapılacak ve alınacak ‘acil’ raporu ile üst katta oturanlar onarımı yaptıracak, sonra kat maliklerinden hisseleri oranında bu parayı tahsil edecek.

Kiracı konusuna gelince, bu gibi onarımlara kiracılar katılmaz, kiradaki dairelerin malikleri sorumludur, onlara başvurulacak.

Ödemeyen olursa da icra marifeti ile faizi ile birlikte tahsili cihetine gidilecek. Tavsiyem binada daire sahiplerine, bu para nasıl olsa sizlerden alınacak, bari ihtilafa düşmeden ödeyin.

Hem cebinizden bir de faiz çıkmasın, hem de bina içinde yok yere bir ihtilaf, bir kırgınlık olmasın. Yasal durum bu olduğu gibi komşuluk da bunu gerektirir.

Editör: Emlak Zirvesi