Endeksa verilerine göre, Türkiye’de ortalama konut imarlı arsa metre kare fiyatı bin 328 TL/m2 olurken, son 1 yıldaki değer değişimi yüzde 78 oldu.

Ortalama konut imarlı arsa fiyatı 741 bin 24 olurken, arsa fiyatları en yüksek olan iller ise İstanbul, İzmir ve Antalya oldu. İstanbul’da konut imarlı arsalar için ortalama metrekare satış fiyatı 2 bin 919 lira, İzmir’de 2 bin 457 lira, Antalya ise 2 bin 361 lira.

Kiralar Yüzde 4 Düştü Kiralar Yüzde 4 Düştü

Konut fiyatları yükselince ilgi arsalara yöneldi

Verileri değerlendiren Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt,  arsaya olan ilginin artmasının ana sebebinin konut fiyatlarının çok yükselmesi olduğunu söyleyerek, “İnsanlar elindeki varlığı bir şekilde değerli bir yatırıma dönüştürmek istiyor ama artan fiyatlar nedeniyle bu durum konut için her zaman geçerli olamayabiliyor.

Dolayısıyla vatandaş konuta göre daha ulaşılabilir maliyetlere sahip arsaya yöneliyor.  İkinci neden de pandemi nedeniyle sahil bölgeleri başta olmak üzere büyükşehirlere yakın yerlerde arsa /arazi alımına yönelik artan talep. 

Arazi alımına yönelik dünya çapında bir paradigma değişimi yaşanıyor

Talebi arttıran başka bir neden de Pandemi döneminde karantinalar, yasaklar derken insanların büyükşehirde yaşamı sorgulamaya başlaması oldu. 

Bu durum da özellikle sahil bölgelerinde arsa arazi alımlarını arttırdı. Doğayla iç içe olayım, toprağa dokunayım diyen insanlar birikimlerini arsa ve arazide kullanmaya başladı.  

Ülkemizde arsa alımlarını şimdilik çok etkilemese de bugün bütün dünyada iklim krizi nedeniyle de arsa/arazi alımları yapılıyor, göçler yaşanıyor.

Yani son dönemde arsa arazi alımına yönelik dünya çapında bir paradigma değişimi yaşanıyor. Arsa bugün bir yatırım aracından fazlasını ifade ediyor insanlar için.

2022’de arsa satışları daha da artacak

Bütün bu süreç rakamlara da yansıyor. TÜİK ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre konut dışı gayrimenkul satışları (arsa, tarla, işyeri, fabrika, ofis, depo, sanayi sitesi vs) 2021’de bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 29,6 artarak 1 milyon 528 bin bandına geldi.

Bu satışların 722 bin adedi tarla, 480 bin adedi ise arsa. Konut dışı gayrimenkul satışı 2021 yılında ilk defa konut satışlarını geçti.

Bu durum yaşanan sürecin en önemli göstergesi aslında. 2021 verileri üzerinden bir projeksiyon yaptığımızda 2022’de arsa satışının daha da artacağını öngörebiliriz.” şeklinde konuştu.