Arsa yatırım iştahı devam ederken, alım yapılmak istenen şehirler de çeşitleniyor. İstanbul yakınında Trakya ağırlıklı şekillenen arsa yatırım piyasası Karadeniz’den Ege’ye uygun alanları çoğaltıyor.

Ancak arsa yatırımı yaparken çok dikkatli olunması konusunda uzmanlar uyarıyor: Yatırım yapmak isterken dolandırılmayın… 

Pandemiden bu yana son üç yıldır arsa yatırımına olan talep, konut yatırımcısından hızlı hareket ediyor.

Bunun en önemli nedenleri arasında orta ve küçük ölçekli yatırımcının kolay ulaşabildiği bir yatırım aracı olması dikkat çekiyor.

Konut ve iş yeri gibi büyük yatırımlara erişemeyen tüketici, yatırımını arsada değerlendiriyor. EYT’lilerin tazminatlarını değerlendirecek bir alan araması ve depremler ardından gelişen kaygıyla prefabrik benzeri ev yapmak isteyenlerin ilgisi de arsa talebini güçlendiriyor. 

Ancak arsa her ne kadar ‘iyi bir yatırım’ olarak görülse de dolandırıcıların veya iş bilmeden satış yapanların problem çıkarmasına oldukça açık bir alan. Uzmanlara kulak vererek dolandırılmaktan veya yanlış işlem yapmaktan korunabilirsiniz… Emart Gayrimenkul Kurucusu Arzu Turan, bu konuda şu önerileri sunuyor: 

Arsa üzerindeki şerhler çok önemli:

Birincisi tarım arazisi alıyorsanız üzerinde şerh olabilir ve tarım dışında değerlendirilmesi mümkün olmayabilir. “Birkaç yıl sonra buraya küçük bir ev yaparım” diye düşünüp alıyorsunuzdur ama yapamazsınız. Satıcı size ilgili arsada inşaat izni olduğunu söyleyebilir ama bunun teyidini mutlaka resmi kurumlardan almanız gerekiyor. 

Hisseli arsalarda sorunlar çıkabiliyor:

Hisseli arsalarda en büyük risklerden biri büyük hissedarların farklı hukuki yollar ve davalarla küçük hissedarların yerlerini düşük fiyatlara alabilme ihtimalidir. Diğer bir konu hisseli arsanıza bir işlem yapmak istediğinizde diğer hissedarların da rızasının alınması gerekebilir. Bu yüzden hisseli tapu yerine tapusunda ‘tam’ yazan arsaları almak her zaman daha iyidir. 

Alacağınız arsaya mutlaka ayak basın:

Konut Fiyatlarında Artış Enflasyonun Gerisinde Kaldı Konut Fiyatlarında Artış Enflasyonun Gerisinde Kaldı

Yeri mutlaka gidip görmelisiniz. Dijital ortamda öyle hileler var ki bazen biz bile hayrete düşüyoruz. Çeşitli fotoğraf hileleriyle arsa daha cezbedici hale getirilebiliyor ve bu durum fotoğraf üzerinden fark edilmeyebiliyor. Eğer güvendiğiniz bir aracı varsa o sizin adınıza gidebilir. 

Resmi kurumlara sorulmalı:

Alacağınız arsaya ayak basıp kendi gözlerinizle gördükten sonra yapmanız gereken şey ilgili belediyeye ve tapu dairesine gitmek ve ‘ben burayı almak istiyorum’ demek. Size mutlaka bilgi vereceklerdir. Örneğin almak istediğiniz yer mera arazisi çıkabilir tarımsal veya farklı bir amaçla asla kullanamazsınız. Zeytinlik vasfında olabilir, 2B orman arazisi olabilir, hazinenin de söz sahibi olduğu bir yer çıkabilir. 

Hayal satanlara dikkat edilmeli:

Arsa alırken size hayal satanlar çıkacaktır. “Buradan 3 sene sonra yol geçecek, hastane yapılacak, çok katlı imar izni olacak vs” gibi şeyler söylenebilir. Özellikle haritacıların isimlerini kullanarak geleceğe dönük sözler verilebilir. Bu gibi durumlarda sadece öngörebileceğiniz riskleri satın almaya dikkat edin. 

Kurumsal yapılar aracılığıyla işlem yapılmalı:

Arsa alımında yanlış bilgiye yönelmemek için güvenilir bir kurumsal aracıyla çalışmakta her zaman fayda vardır. Bahsettiğimiz tüm ön araştırmaları sizin adınıza yapacak olan güvenilir aracı size zaman ve doğru bilgi avantajı sağlar. 

Bu bölgeler değerini katladı

Türkiye’nin hemen her şehrinde arsa talebi ve buna bağlı olarak fiyatları da artıyor. Trakya’nın Kırklareli, Tekirdağ, Edirne gibi illeriyle öne çıktığı talep artışında; kıyılarda Muğla’nın ilçelerinden İzmir’in ilçelerine kadar arayışlar sürüyor.

İstanbul yakınında ise Sakarya ve Kocaeli’nin yükselişi var. Ankara’da ise Temelli, Polatlı, Hisarlıkaya gibi bölgeler bu dönemde çok fazla talep görüyor. Karadeniz’de ise pek çok şehir değerlendiriliyor. Yeri, konumu ve büyüklüğü ile imar planına göre arsalarda 2 katından 10 katına kadar fiyat artışları yaşanıyor.

Editör: Emlak Zirvesi