Süper Haber'de yer alan habere göre, yapılan maaş artışının ardından asgari ücretliler bankalara başvuru yaptıklarında çok daha yüksek tutarda kredi çekebilecekler.

Hükümet işveren ve işçilerle anlaşarak ara zam formülü uyguladı. Bu uygulama ile yıllar sonra sene ortasında maaşlar artmış oldu.

Maaşlar enflasyon oranlarına göre belirlenen bir zam tutarınca artırıldı. Enflasyon oranlarının yüzde 42.3 olduğu dönemde işveren ve işçi sendikası yüzde 30'luk zamda anlaştılar. Bu kapsamda maaşlar 4 bin 250 liradan 5 bin 500 liraya yükseldi.

Asgari ücretle çalışanların ödemiş oldukları maaşların artmasıyla vatandaşların kredi limit oranları da arttı.

Kredi Limit Hesaplaması

İhtiyaç kredisi kullanacaklar için aylık taksit tutarı maaşın yüzde 50'si kadar olacak. Vade süreci 50 bin liraya kadar 36 ay olarak uygulanacak.

Konut kredisi çekerek ev alacaklar için aylık taksit tutarı maaşın yüzde 70'i kadar olacak. 120 ay vade ile konut kredisi kullanılabilecek.

Taşıt kredisinde limit hesabı ihtiyaç kredisinde olduğu gibi maaşın yüzde 50'si kadar olacak. 280 bin liraya kadar olan krediler 48 ay vade ile çekilebilecek.

Konut Kredisine Düzenleme! Konut Kredisine Düzenleme!

Konut Kredisi Hesabı

Konut kredisinde limit hesabı faiz oranlarına göre şekillenecek. Güncel oranlar göz önünde bulundurularak yapılan hesaplamada vatandaşlar 3.850 lira konut kredisi taksiti ödeyebilecekler.

Bu durumda ortalama 350 bin hatta bazı bankalarda ek teminat ile 400 bin liraya kadar kredi kullanımı mümkün olacak. Ancak bu rakamlar en üst seviye olurken kişiye göre değişebilir.