İzmir’in Torbalı ilçesinde yaşayan yurttaşlar, 2017 yılında 7 etaptan oluşan ve bir etabın tamamlandığı inşaat projesinden daire satın almak istedi.

Ev sahibi olma ümidiyle müteahhide ödemelerin tamamını veya bir kısmını yapan 100’den fazla yurttaş, aradan geçen 6 yıla rağmen evlerin bitirilememesinden dolayı mağdur oldu.

Kiracı Çok Kiralık Konut Yok! Kiracı Çok Kiralık Konut Yok!

Müteahhit hakkında Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan mağdur yurttaşlar, kendilerine satılan dairelerin arsa sahiplerine ait olduğunu veya birden fazla kişiye mükerrer olarak satıldığını öğrendi.

Öte yandan inşaatın mühürlenmesine rağmen ruhsat izninin dolmasının ardından inşaatların yine Torbalı’da bulunan bir başka müteahhitlik firmasına devredildiği ileri sürüldü.

Mükerrer satış yapılan kişilerden biri olan Ömer Kızılbaş, “2019 yılında evi satın almak için 280 bin TL’ye anlaştık. 195 bin lira değerindeki evimi kendilerine verdim, bir de üzerine 57 bin lira nakit para verdim.

Evimin 3’üncü etap E Blok 1’inci daire olduğunu söylediler. Biz şikâyetçi olduktan sonra dava açıldı ve diğer dosyalarla birleştirildi. Dosya birleştirildiğinde satın almak için anlaştığım evin başka bir kişiye daha satıldığını gördüm. Satın alan diğer kişiye ulaşamadım. Yeni bir ev alayım derken hem kendi evimden hem de paramdan oldum” dedi.

3 KİŞİYE SATILMIŞ

2’nci etap D Blok’ta bulunan 5 numaralı daire ise Seçkin Duman ve Ümit Colay’a satılmış. Duman, “2018 yılında 215 bin liraya anlaştığım daire için 100 bin lira ödeme yaptım. Suç duyurusunda bulunduktan sonra dairenin toplamda 3 kişiye satıldığını öğrendim.

O dönem müteahhit, ‘Daire numaralarında kaymalar olabilir’ dedi. Kendinden çok emin bir şekilde konuştu” ifadelerini kullandı. Aynı daireyi satın alan Colay da, “O dönem 150 bin lira değerinde olan dairemi şirkete verdim. Daha sonra dava açılınca benim dairemi başkasının da aldığını öğrendim.

Şikâyetçi olduktan sonra arabulucuyla görüştük ve geçen yıl haziran ayından başlayacak şekilde taksitlendirilmiş ödeme üzerine anlaştık. Ancak o konuda da hiçbir gelişme olmadı, bana herhangi bir ödeme yapılmadı” diye konuştu.

Mağdurlardan Zuhal Tosun Kırlangıçoğlu şunları söyledi:

“2016 yılında tanesi 220 bin lira olarak iki daire satın almak için anlaştık. Bir daireyi biz alacaktık diğerini ise kardeşim alacaktı. Hem nakit para verdik hem de Torbalı’da bulunan arsamızı kendilerine devrettik.

7 yıl geçmesine rağmen dairelerimizi alamadık. Bu yaşananlardan dolayı aile ilişkilerimiz zarar gördü. Artık ne olacaksa olsun bize dairelerimizi veya alandan hakkımızı versinler.”

İŞ ORTAĞI DA DOLANDIRILDI

Müteahhitlik firmasına iş yapan ve şirketin mağdur ettiği kişilerden olan Ahmet Güneş, “2’nci etapta daire almak için 2019 yılında sözleşme imzaladık. 100 bin lira nakit olarak ödedim, inşaatlarında ise 20 bin liralık fayans ve mermer işi yaptım. Gelinen noktada hem emeğimden oldum hem de dolandırıldım.

Kendilerinden şikâyetçi olmamıza rağmen yaklaşık 5-6 ay önce beni tekrar aradılar ve ‘500 bin lira daha verin size 4’üncü etapta yapılacak olan dairelerden verelim’ dediler. Olmayan binaların tapularını hâlâ satmaya çalışıyorlar” dedi.

Editör: Emlak Zirvesi