İHA'da yer alan habere göre, bekar kiracılar, ev ararken bekar kişilere ev vermek istemeyen ev sahipleriyle karşılaşabiliyor.

Bu durumda kiracılar açısından ev bulma açısından çeşitli mağduriyetler yaşanabiliyorken konunun çözümünün ne olacağı da merak ediliyor.

Kılıç, ev kiralama ile ilgili önemli detaylardan bir tanesi olan bu konuyla ilgili önemli bir açıklama yaptı.

BEKARA EV VERMEYENE İDARİ YAPTIRIM

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu İl İstişare Toplantısı Van Devlet Tiyatrosunda gerçekleştirildi. Toplantıya Van Vali Yardımcısı Yavuz Arslan, Prof. Dr. Kılıç ve uzmanlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Kılıç, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun 2016 yılında faaliyete geçtiğini anımsattı.

TİHEK’in idari hak arama mekanizmasının en önemlilerinden olduğunu ifade eden Başkan Kılıç, “Medeni hal temelli bekara ev vermeyen kişiye karşı ilgili gerçek kişinin ayrımcılık mağduriyetini giderebilmek adına ihlal kararları veriyoruz. Diğer taraftan idari yaptırım uyguluyoruz.

Mehmet İşler: Kayıt Dışı Kiralama Herkese Zarar Veriyor Mehmet İşler: Kayıt Dışı Kiralama Herkese Zarar Veriyor

Yine bir belediyemizin yabancılara dönük olarak yapmış olduğu ırk temelli ayrımcı bir kamusal hizmetin sunumunda ayrımcı bir muamelenin ön görülmesi doğrultusunda, bunun üzerinde yapmış olduğumuz resen inceleme yetkimiz çerçevesinde, yaptığımız araştırma ve inceleme neticesinde bir idari yaptırım cezası uyguladığımızı ifade etmem gerekiyor” diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından toplantı karşılıklı istişare ile son buldu.