Karar'da yer alan habere göre, merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki deprem ile birlikte vatandaş tarafından konut güvenirliği büyük oranda azaldı. Zorlu dönemde ev almak isteyen vatandaşlar ise büyük endişe duyuyor.

Arsa Payı Karşılığı Ev Almak İsteyenlere Uyarı Arsa Payı Karşılığı Ev Almak İsteyenlere Uyarı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, konut alımına dair kritik açıklamalarda bulundu.

Yaşanan deprem felaket üzerine panik yaşayan halk yeni bina almak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini merak ediyor.

Hüseyin Alan ise yaptığı açıklama ile yıkılma riski taşıyan ve gerekli olan faktörlerin yer aldığı noktalara değindi.

Başkan Alan deprem tehlikesinden kaçına bilmek için dikkat edilmesi gereken özelliklerden birisinin zemin olduğunu belirtti. Zemin özelliklerinin tespiti doğru bir şekilde yapılması gerektiği vurgulandı.

Konut alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Hüseyin Alan'a göre bir binanın deprem riski taşımasında yer alan ilk sebeplerden birisi jeolojik olarak uygun olmayan bölgeler üzerinde inşaatlerin yapılması oldu.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki deprem sonucunda etkilenen 10 ilde büyük bir can kaybı meydana geldi. Alan'a göre konutların diri fay hatlarının üzerine inşalar yapıldı.

Yeni konut alacak vatandaşları ise dere yatakları, heyelan bölgeleri üzerine inşa edilen, karstik boşluk veya fay hattı üzerine inşa edilen binalardan uzak durulması gerektiğini belirtti.

Jeolojik olarak sakıncalı bölgelerin tespitinin yapılması için üç madde saydı. Maddeler ise şu şekilde;

Konutun altından fay hattı geçiyor mu?

Dere yatağı var mı, obruk var mı?

Uygun bir zemin üzerinde mi duruyor?

Editör: Emlak Zirvesi