Özgür Kocaeli'nde yer alan habere egöre, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş, TÜİK’in paylaştığı nisan ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verileriyle ilgili açıklama yaptı. Keleş şunları söyledi:

“ Türkiye’de konut fiyatlarının artmasının temelindeki faktörlerden birisi inşaat maliyetlerinin artmasıdır. İnşaat maliyet endeksinde yaşanılan artışlar sebebi ile müteahhitlerin konut üretiminde zora girdiğini görmekteyiz. Maliyetlerin artması, konut üretiminin yavaşlaması ve az konutun olması mevcut konut fiyatlarını doğrudan etkiliyor.

YÜZDE 130’LUK ARTIŞ

TÜİK verilerine baktığımızda inşaat maliyet endeksi Mayıs 2022’de bir önceki aya göre yüzde 3.97, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 105.73 arttı.

Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 4.97, işçilik endeksi yüzde 0.18 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 130.73 işçilik endeksi yüzde 44.06 arttığını görmekteyiz.

Bina inşaatı maliyet endeksi yıllık yüzde 102.32, aylık yüzde 3.84 arttı. Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 3.84, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 102,32 arttı.

Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 4.88, işçilik endeksi yüzde 0.06 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 126.55, işçilik endeksi yüzde 43.98 arttı.

MALİYET KONTROLÜ ŞART

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 4.37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117.40 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 5,23, işçilik endeksi yüzde 0.64 arttı.

Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 144.66, işçilik endeksi yüzde 44.34 arttı. Verilere batığımızda TÜİK’in inşaat maliyet endeksi istatistikleri, konut fiyatlarında yaşanan artışın tek sebebinin arz açığı olmadığını ortaya koyuyor.

Emlak Vergisi Online Nasıl Ödenir? Emlak Vergisi Online Nasıl Ödenir?

İnşaat maliyetleri yükseldikçe maalesef ev fiyatları ve kiralar da yükselmeye devam ediyor. Bu maliyetler ile müteahhitlerimiz konut üretmekte zorlanıyor ve yatırım yapmaya çekiniyor. Maliyetleri öngörmek mümkün olmuyor. Konut üretimin artması için maliyet artışlarının kontrol altına alınması gerekiyor.”

Editör: Emlak Zirvesi