Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK), 6 Şubat’ta yaşanan ve 10 ili etkileyen depremin ardından gelen hasar ihbarı 475 bini geçti. Yıkıldığı tespit edilen binalarda sigortalı ihbarı beklemeden hasar ödemesi yapılıyor. OHAL bölgesinde ödenen dosya sayısı 232 bin 328 olurken, 51 bin 940 dosya da işleme alınacak.

Ödeme dışı kapanan dosya sayısı 15 bin 643, işleme alınmayan dosya sayısı 52 bin 203, eksik evrak dosya sayısı 84 bin 616, hasarsız dosya sayısı 38 bin 28 oldu. Depremin yaşandığı tarihten bu yana yapılan ihbar sayısı 475 bin 19, ödenen Tazminat tutarı 20 milyar 108 milyon 443 bin liraya ulaştı.

DASK’ın ödediği en yüksek hasar 640 bin lira olurken, bunun üstünde bir tutarı alabilmek için konut sigortası da yaptırılması gerekiyor.

Konutun piyasa değeri 3 milyon lira da olsa DASK bunun 640 bin lirasını ödüyor. Ancak hem konut hem de içindeki eşyalar için sigorta yaptırılması durumunda yıllık ortalama 3 bin 500 lira ödenmesi gerekiyor. Deprem durumunda DASK poliçede yazan standart teminat tutarını ödüyor.

ZAMAN SINIRI YOK

Poliçe sahiplerinin hasar bildiriminde bulunmasına ilişkin bir zaman sınırlaması bulunmuyor. Kurum, yıkıldığı tespit edilen binalarda sigortalı ihbarını dahi beklemeksizin hasar ödemelerini gerçekleştiriyor. Sigorta eksperleri 10 ilde saha çalışmasına devam ediyor. İlgili kurumlarla koordineli çalışan kurum hasar ihbarı yapılmadan hem hasar süreçlerini hem de ödemeleri yapıyor.

Kiralara ‘ZAS’ Zammı Gelebilir Kiralara ‘ZAS’ Zammı Gelebilir

Hasar dosyaları oluşturulduktan sonra sigortalıların telefonlarına SMS ile hasar tespitini yapacak sigorta eksperinin adı, soyadı, telefon numarası gönderiliyor. Daha sonra depremzedelere ödemenin hazır olduğuna yönelik mesaj gönderiliyor.

Editör: Emlak Zirvesi