Konut Sigortası Nedir?

Evinizi sigortalatıp birtakım beklenmedik durumlara karşı önleminizi almadan önce konut sigortasının ne olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz.

Temel olarak, konut sigortası evlerde oluşabilecek çeşitli hasarlara karşı bir önlem olarak yapılan bir sigortadır.

Bu sigorta çeşidi yangın ve su baskını gibi durumlara bağlı olarak oluşan masrafları karşılar. Ayrıca çeşitli ek teminatlar ile konut sigortasının kapsamı genişletilebilir.

Ev sigorta fiyatları tercih ettiğiniz paketten seçtiğiniz sigorta şirketine kadar pek çok faktörden etkilenebilir.

Konutlara yapılan bir başka sigorta olan DASK sigortası zorunluyken konut sigortası isteğe bağlı yaptırılan bir sigortadır.

DASK ve Konut Sigortası Aynı mı? 

Dask nedir? Konutlar için olan bir diğer sigorta çeşidi de DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) tarafından sağlanan Zorunlu Deprem Sigortası’dır.

İkisi de konutlar için yapıldığından dolayı Zorunlu Deprem Sigortası ile konut sigortası birbiriyle karıştırılabilir. Ancak isteğe bağlı olarak yapılan konut sigortası ile zorunlu olan DASK sigortası iki farklı sigorta türüdür.

Zorunlu Deprem Sigortası deprem ve depremden kaynaklanan belirli durumların ortaya çıkardığı masraflara karşı alınan bir önlemdir. Dask nerede yapılır diyorsanız eğer; Sigorta acentelerinde, banka şubelerinde veya sigortam.net üzerinden de Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılabilir.

Konut Sigortası Nereden Yapılır?

Evinizi yangın ve su baskını gibi durumlara bağlı oluşabilecek birtakım masraflara karşı güvence altına almak istiyorsanız konut sigortası yaptırmak isteyebilirsiniz.

Bunun için çeşitli kurumlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin sigorta şirketlerinin belirli acentelerinde veya internet siteleri yoluyla evinizi bu sigortayla sigortalatabilirsiniz.

Sigorta şirketlerinin sağladığı ev sigorta fiyatları çeşitlilik gösterebileceğinden dolayı bu konuda farklı şirketlerin fiyat tekliflerini inceleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra bankaların şubelerinden veya internet bankacılığı üzerinden konut sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Konut Sigortası Yaptırmak İçin Gerekli Bilgiler

Konut sigortanızı yaptırmak üzere gerekli kurumlara başvurunuzu yaparken belirli bilgileri sunmanız istenir. Bunlar arasında öncelikle kimlik bilgileri ve konutun açık adresi yer alır.

Çıkarıldığı Ev Yeniden Kiralanan Kiracının Hakları Neler? Çıkarıldığı Ev Yeniden Kiralanan Kiracının Hakları Neler?

Ayrıca sunulması gereken bilgiler arasında konutun bulunduğu kat, brüt metrekaresi, konut inşa bedeli ve eşya bedeli bulunur. Sigorta şirketine göre başka bilgiler de istenebileceği gibi DASK sigortasının yapılıp yapılmadığının belirtilmesi de gerekebilir.

​​​​​​​Konut Sigortası Nereden Sorgulanır?

Konut sigortasının yaptırılmasının yanı sıra yenilenmesi de bilgi edinmek istediğiniz bir konu olabilir. Geçerliliğini koruması ve güncel tutulması için konut sigortalarını düzenli olarak yenilemek gerekir.

Dolayısıyla konut sigortasının güncel olup olmadığını kontrol etmek ve ne zaman yenilenmesi gerektiğini öğrenmek için konut sigortası sorgulama yapmak isteyebilirsiniz.

DASK sigortasının sorgulama işlemleri için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Sigortanızı yaptırdığınız kurum ile iletişime geçerek de konut sigortanızın poliçe bilgileri gibi konuları öğrenebilirsiniz.

​​​​​​​Konut Sigortası Fiyatları

Konut sigortanızı yaptırırken önemli konulardan biri poliçe kapsamıdır. Bu nedenle farklı şirketlerin teminat seçeneklerini incelemeyi ihmal etmeyin. Bunun yanı sıra konut sigortanızı yaptırırken fiyatlar da bir diğer önemli faktör olabilir.

Farklı şirketlerin sunduğu ev sigorta fiyatları için Sigortam.net üzerinden konut sigortası fiyat tekliflerini inceleyebilirsiniz. Bütçenize ve istediğiniz teminatlara en uygun olduğunu düşündüğünüz seçeneği belirledikten sonra birkaç adımda konut sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Editör: Emlak Zirvesi