Akşam'da yer alan habere göre, Türkiye'yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depremler, 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan Marmara depremi sonrasında yaptırılması zorunlu hâle gelen Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) ile 'Konut Sigortası'nı yeniden gündeme getirdi.

Verilere göre depremlerden etkilenen 10 ildeki konutların sayısı 2 milyon 175 bine ulaşırken, bu yapıların yüzde 48.37'sinin deprem sigortası bulunuyordu.

Sigortasız konutların oranı yüzde 51.63'ü (1 milyon 122 bin 755) buluyor. Söz konusu iller arasında en yüksek sigortalılık oranının yüzde 64,1 ile Gaziantep'te olduğu görüldü. Kentteki 339 bin konutun 217 bin 319'u sigortalıydı.

DASK YETERLİ DEĞİL

Zorunlu deprem sigortasının tek başına yeterli olmadığını belirten Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sami Aksoy, "Zarar gören sigortalı malik, zorunlu deprem sigortasında 640 bin lira üstünde bir tazminatı DASK'tan talep edemez. Konut fiyatları göz önünde bulundurulduğunda bu rakamın, zararın tamamını karşılaması mümkün değildir.

Konut Satışları Mayısta Azaldı Konut Satışları Mayısta Azaldı

O yüzden ihtiyari konut sigortaları yaptırmak çok önemlidir. Özel sigorta şirketlerinden konut/evim sigortası gibi adlar altında ihtiyari deprem sigortası ya da farklı sigorta poliçeleri yaptırmak gerekir. Aslında iki sigorta arasındaki bu ilişki, trafik sigortası ile geniş teminatlı bir kasko sigortası arasındaki irtibata benzer" diye konuştu.

EN FAZLA 640 BİN TL ÖDEME YAPILIYOR

Zorunlu deprem sigortası 2023 yılı itibariyle betorname yapılar 3 bin 16 liraya diğer yapılar ise 2 bin 80 liraya yapılıyor. DASK tarafından verilen azami teminat tutarı, 25 Kasım 2022 tarihinden itibaren bütün yapı tiplerinde 640 bin lira olarak uygulanıyor.

Editör: Emlak Zirvesi