Milliyet'te yer alan habere göre, depremzedeler için kamu kurumları, belediyeler ve STK'lar tüm imkanlarını seferber ederken, bazı ev sahipleri ise fırsatçılık yapmaya başladı.

Mersin'in merkezindeki Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli ilçelerinde bazı ev kiraları 20 bin liraya kadar yükseldi.

Silifke ve Erdemli ilçelerinde ise ev sahipleri yıllık peşin olarak ilan vermeye başladı. Diğer ilerde de durum hemen hemen aynı.

7 EMLAK OFİSİNE CEZA KESİLDİ

Şanlıurfa'da, 7 emlakçıya fahiş kira artışı yaptığı iddiasıyla idari para cezası verildi. Valilikten yapılan açıklamaya göre, Ticaret İl Müdürlüğü koordinesinde ekipler, kent genelinde kira artışlarının yaşandığına dair ihbarlar üzerine emlak ofislerinde denetleme ve incelemelerde bulundu.

Ekipler, 15 emlak ofisinde fiyat denetimi yaptı. Fahiş kira artışında bulunduğu tespit edilen 7 emlak ofisine idari para cezası uygulandı.

‘İLANLARDAKİ DEĞİŞİKLİKLERİ TAKİP EDİYORUZ’

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan şu ifadeleri kullandı:

Arsa Payı Karşılığı Ev Almak İsteyenlere Uyarı Arsa Payı Karşılığı Ev Almak İsteyenlere Uyarı

“Böyle olaylar var. Bununla ilgili basına yansıyan birçok haber var. Deprem bölgesine yakın illerde Mersin ve Antalya, Elazığ gibi illerde ön plana çıkıyor. Kiralık konutlarda fiyatların artırıldığı, herkes tarafından değil de iyi niyetli olmayan kişiler tarafından artırıldığına dair ilanlardaki değişiklikleri biz de takip ediyoruz.

İSTANBUL VE ANKARA’DA FİYATLAR NE DURUMDA?

İstanbul, Ankara, Bursa, diğer illere de göç ediliyor ama oralarda şu anda böyle çok fazla bir fiyat hareketliliği olduğunu söylememiz doğru değil.

‘BAZI MESLEKTAŞLARIMIZ HİZMET BEDELİ ALMIYOR’

Şu anda gayrimenkul sektörü tarafında bu deprem ile beraber çok ciddi bir birlik ve beraberlik ruhu var. Şu anda deprem bölgesine yapılan yardımlar aynı zamanda özellikle göç eden depremzedelere ev bulma konusunda bazı meslektaşlarımız hizmet bedeli bile almıyorlar.

Hatta şu anda emlak sektörüne çığ gibi büyüyen bir tepki var. Fiyatını yükselten kişilerle bizim meslektaşlarımız çalışmıyorlar.

'YÜZDE 30 İLE YÜZDE 100 ARASINDA FİYAT ARTIŞI DEĞİŞİYOR’

Şu anda en çok Mersin, Antalya, Elazığ buralarda ciddi bir kira artışı olduğu gözlemleniyor. Birisi 5 bin liralık daire 7 bin lira oldu diyor, birisi 5 bin liralık daire 15 bin lira oldu diyor. Sektör temsilcilerinden edindiğim bilgilere göre yüzde 30 ile yüzde 100 arasında fiyat artışları değişiyor.

Bu bütün kişileri kapsamıyor. Burada fırsatçılık yapmak isteyenler var. Birçok kişi bu süreçte evini, odasını depremzedelere açtı.

İLERLEYEN SÜREÇTE KİRALIKLARDA FİYAT ARTIŞI ÖNGÖRÜYOR MUSUNUZ?

Şu anda konut arzı tarafında çok ciddi bir azalma var. Arz talebi karşılayamıyor. Depremin etkisiyle birlikte binlerce bina yıkıldı. 13 milyon insanın etkilendiği depremi konuşuyoruz.

Binaların yıkılmasıyla beraber, kalanların birçoğu hasarlı hale geldi, bunlar yıkılıp yeniden yapılacak. Bütün bu gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda bunun etkileri olacaktır.

Bu durum fiyat artışını tetikleyebilir. İnşallah olmaz ama gözüken o. İlerleyen zamanda bu göçlerin artmasıyla beraber arzın da düşük olması sebebiyle yukarı yönlü fiyat hareketi olabilir.

"FAHİŞ FİYAT ARTIŞI YAPANLARI ŞİKAYET EDİN"

Burada normal fiyat artışına karşı kimsenin yapabileceği bir şey yok. Depremi bahane edip, depremi kullanarak 5 bin lira olan dairesini 15-20 bin yapılanlar CİMER’e bildirilebilir. Bu şahıslarla ilgili işlemler başlatılabilir, idari yaptırımlar yapılabilir.”

Editör: Emlak Zirvesi