Kardeşi inşaat Mühendisi Kubilay Yüksekbaş ile bölge insanının konut ihtiyacını gideren SYB Yapı Mühendislik Mimarlık San. Tic. ortaklarından Endüstri Mühendisi Selahattin Yüksekbaş, depremden hasar görmemiz yüksek binalara vatandaşların psikolojik olarak girmekten çekindiğini dile getirerek, bu arada konut kültürünü de değiştirdiğini kaydetti.

 Endüstri Mühendisi SYB Yapı ortaklarından Selahattin Yüksekbaş, düne kadar şantiyelerde kullanılan konteynerlerin yaşadığımız felaketten sonra yapılarından biri olarak ön plana çıktığını dile getirerek;

Konut Fiyat Endeksi Yüzde 75,5 Arttı Konut Fiyat Endeksi Yüzde 75,5 Arttı

“Deprem felaketinin ardından konteyner evler, en fazla ön plana çıkan konutlar oldu. Konteyner evler, içinde yaşamaya uygun tarzda tasarlanıyor ve en az diğer geleneksel yapılar kadar yaşamaya elverişli hale getiriliyor. Hatta kimi özellikleriyle betonarme ve diğer türdeki evlerden daha avantajlı bir yaşam alanı sunan konteyner evler, kolay inşa edilebilir yapısı ve ekonomikliğiyle geniş kitlelerin de ilgisini çekiyor” dedi.

DİLEDİĞİNİZ YERE İNŞA EDEBİLİRSİNİZ

Yüksekbaş, konteyner evler yapmak için sadece yasal izinler olduğunu hatırlatarak şu bilgileri paylaştı:

“Konteynerden yapılmış bir eve sahip olabilmek için ise yalnızca gerekli yasal izinleri almak yeterli. Ardından elinizdeki konteyneri ihtiyaçlarınıza uygun bir şekilde düzenlemeniz veya beklentilerinizi karşılayacak bir konteyner ev üretebilecek, güvenilir ve alanında uzman bir yapı firması ile anlaşmanız gerekiyor.

Bu anlamda prefabrik ve konteyner sektöründe öncü SYB Yapı’ya güvenebilirsiniz. SYB Yapı’nın konteyner ev seçeneklerini inceleyerek sizin için uygun olan alternatifleri değerlendirebilir ve karar sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Pratik bir kullanıma sahip olan konteyner evler; bağ evi, kır evi, çiftlik evi, yazlık veya daimi yaşam alanı olarak da değerlendirilebiliyor. Üstelik diğer yapılar gibi uzun inşaat süreçleri gerektirmeyen konteyner bir evi dilediğiniz zaman söküp başka bir arazi üzerine kurabilme şansınız da mevcut.

Hatta ihtiyaçlarınız doğrultusunda oda sayısını, iç mekan özelliklerini, yalıtım seçeneklerini özelleştirme imkanınızın bulunduğu konteyner evlerin doğaya zarar vermeyen bir yapıda olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Depremin ardından prefabrik evlerin de ön plana çıktığını dile getiren Yüksekbaş, avantajlarının çok yüksek olduğunu ifade ederek “Prefabrik ev, yapıyı oluşturan parçaların önceden fabrikada hazırlanıp sonrasında şantiyede montajının yapıldığı evlerdir. Her mevsime uygun prefabrik evler yapılabilir. Uygun ısı ve ses yalıtımı sayesinde her mevsimde prefabrik evinizde rahat edebilirsiniz.

Montajı oldukça kısa sürede tamamlanan prefabrik evlere kısa süre içinde taşınabilirsiniz. Oldukça hızlı bir şekilde montajı tamamlanan ve kullanıma hızlıca hazır hale gelen prefabrik evler şehir hayatından bir an önce uzaklaşmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor.

Prefabrik ev, resmi işlerin tamamlanmasının ardından 15 gün içerisinde tamamlanır. Betonarme bir evin tamamlanması için ise ortalama olarak bir iki yıl gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

Yüksekbaş, prefabrik gibi ön üretimli evlerin bir diğer avantajı ise depreme dayanıklılık özelliğine sahip olduğunun altını çierek şöyle konuştu:

“Yapımlarında kullanılan pvc ve çelik karışımlı malzemelerin yapısı esnek ve hafiftir. Çok hafif malzemelerden üretilmeleri sebebiyle prefabrik evler depremde sorun olmazlar.

Tamamen kendi zevkinize göre dizayn edebileceğiniz bir ev çeşidi olması da oldukça dikkat çekicidir. Birçok çeşit modelin arasından kendi tercihinize göre evinizin büyüklüğünü, kaç katlı olacağını, balkonu olup olmayacağını siz seçersiniz. Hazır bir tasarım tercih etmeyi düşünüyorsanız da üreticilerde çok fazla hazır tasarım bulunduğu için çok hızlı bir projelendirme yapılabilir.

Bu ev çeşidinin çevreye duyarlı olması da bir başka avantajıdır. Prefabrik evler suya dayanıklı ve yanmaz yapıda olan malzemeler kullanılarak yapılır. Betonarme evlerin aksine evde değişiklikler yapmak oldukça kolaydır.”

Prefabrik evlerin taşınabilir özelliğine sahip olduğuna da değinen Selahattin Yüksekbaş “Taşınabilir yapıda olan prefabrik evleri bazı değişiklikler amacıyla belirli miktarda kaydırabilir veya taşıyabilirsiniz. Ekonomik olması göz ardı edilmemesi gereken bir avantajıdır. Betonarme evlerle karşılaştırıldığında oldukça uygun fiyatlıdır” şeklinde sözlerini tamamladı.

Editör: Emlak Zirvesi