Kahramanmaraş merkezli depremler 11 ilde büyük yıkıma ve can kaybına neden olmuştu. Türkiye’de vatandaşların en büyük korkusu haline gelen deprem için sigorta mal kayıplarını önleyebiliyor. Peki deprem sigortası nedir ve nasıl yapılır? Denizli Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı, Cemal Sigorta Sahibi Cemal Başeren merak edilen soruları yanıtladı.

Kiracı konut poliçesi yaptırabilir mi?

Kiracılar konut poliçesi yaptırabilir ancak sadece eşyaları için teminat alabilirler. Bina ile ilgili kısmı mal sahibinin poliçe yaptırması gerekiyor. DASK ve bina poliçesi mal sahibine aittir.

Poliçede kiracı eşya bedelini kendi mi belirliyor?

Biz müşteriden bir liste istemiyoruz. Müşterinin beyanı esastır. İşimiz güvene dayalı bir iştir. Müşterilerimizi yönlendirdiğimiz durumlar oluyor. Eşya diyince müşterinin aklına beyaz eşyalar, koltuk takımları gibi şeyler geliyor. Eşya bunun dışında çok geniş bir kavramdır.

Perdesinde, giydiğiniz şeylere kadar her şey eşyadır. Olası bir felakette her şey elinden giderse çok zor duruma düşmemesi için hayata tekrar devam edebileceği rakamı tespit etmesini istiyoruz. Rakam bize düşük gelirse müşterimizi uyarırız. Biz doğruya sevk etmeye çalışırız.

Sigorta yaparken bir bina bedeli nasıl belirleniyor?

Bina bedeli hakkında vatandaşın yanlış bir algısı var. Biz vatandaşımıza bina bedelini sorduğumuzda maalesef ki satış bedelini söylüyor. Bizim için satış bedeli değil, binanın tekrar yapım maaliyeti önemlidir. Son dönemde inşaat malzemelerinin maaliyeti çok arttı. Bize bununla ilgili bilgiler sürekli geliyor. Evin apartmanda olması, müstakil, lüks olması fiyatları değiştirir.

Selçuk Geçer: Araba Uçacak, Konut Çakılacak! Selçuk Geçer: Araba Uçacak, Konut Çakılacak!

Olası bir depremde uğrayacağımız maddi zarar konut poliçesi ile karşılanabiliyor mu?

Konut poliçelerimiz içinde deprem teminatımız var. Poliçelere teminatlar eklenebilir ve çıkarılabilir. Bir vatandaş deprem teminatsız bir poliçede alabilir. Bir kişi poliçe alırken deprem, yangın ve sel gibi teminatların olup olmadığını kontrol etmelidir. Doğru teminatlara doğru karar verildiğinde vatandaşlarımız mağduriyet yaşamaz.

Konutta bir hasar olduğunda tadilat süresi boyunca başka bir yerde kalınması gerekirse bu masraf sigortadan karşılanır mı?

Poliçeniz dahilindeki hasarların hepsi karşılanır. Konutunda hasarı olduğunu söyleyen bir müşterimiz aradığında çekebiliyorsa fotoğraf ve video istiyoruz. Hasara anında müdahale etmek gerekebiliyor. Ardından bir dosya açarız ve exper arkadaşımız tespite gider. Görüşmelerin ardından ortak paydada hasar raporu çıkarılır. Buraki rakam sigorta şirketi tarafından ödenir. Başka yerde kalınması masrafının ödenmesi ise şirketten şirkete teminattan teminata değişir.