Gazete Duvar'da yer alan habere göre, Maraş merkezli meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlerde binlerce bina yıkıldı.

Yine çok sayıda binanın hasar aldığı bölgede, depremzedeler kentlerden tahliye edilerek Türkiye'nin çeşitli illerine gönderilmeye başlandı. Yaşanan durum depremzedelerin göç ettiği kentlerde kira artışlarını da beraberinde getirdi.

Önemli oranda göç alan illerden biri olan Elazığ’da bazı ev sahiplerinin, 800 liraya kiraya veremediği daireyi 4 bin liraya kadar çıkarması tepkilere neden oldu. Benzer bir durum 30 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen İzmir Depremi sonrası da yaşanmıştı.

'KONUT AÇIĞI NEDENİYLE KİRALARDA HALİHAZIRDA BİR ARTIŞ VARDI'

Depremzedelerin gönderildiği illerden biri olan İzmir'de de kira fiyatlarının artıp artmadığını sorduğumuz İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, henüz böyle bir durumun söz konusu olmadığını ancak son süreçte İzmir'de konut açığı nedeniyle kira fiyatlarında halihazırda bir artış olduğunu belirtti.

Güleroğlu, "İzmir bir deprem geçirdi. Bu depremden kaynaklı elimizde konut açığımız var. Pandemi sonrası üniversitelerin açılmasıyla birlikte konut açığından da kaynaklı kiralar yükseldi. Malum ekonomik şartlar da üzerine eklenince kiralar bugün 30 bine kadar yükseldi. En büyük nedeni konut açığıdır. İkincisi deprem bölgelerinde halen yıkılan binalar yapılmış değil. Yıkılan binalardaki kişiler halen kirada oturuyor" dedi.

Konut Değerini Düşük Göstermenin Cezası Nedir? Konut Değerini Düşük Göstermenin Cezası Nedir?

Depremzedelerin sayılarının önümüzdeki süreçte artmasıyla birlikte konut açığının da artacağını ifade eden Güleroğlu, konut açığı olduğu sürece de fiyatlarda artış olabileceğini işaret etti.

Güleroğlu, "Bu depremde de buraya gelen ve burada hayat sürdürmek isteyen bir çok vatandaşımız var. Bu insanlar da yerleştikleri yerlerde ya ev kiralayacaklar ya da satın alacaklar. Zaman içerisinde konut açığı daha da artacak. İzmir'de konut açığı olduğu sürece bu fiyatlar da yükselebilir" dedi.

'MUHAKKAK CEZAİ İŞLEM UYGULANACAKTIR'

Kiralardaki "deprem fırsatçılığı" konusunda ise gerekli şikayetlerin yapılabileceğini söyleyen Güleroğlu, "Kişiler ilan portallarına ilan veriyorlar. Diyelim ki 6 bin liralık bir ilan var. Bu ilanın fiyatı depremden sonra 8 bin liraya yükselmiş. Buradaki fiyat değişikliği görülebilir.

Bununla ilgili Maliye Bakanlığı'na başvurulabilir. Maliye Bakanı da fahiş fiyat artışı yapanların üzerine gidileceği yönünde açıklamalarda bulundu. Muhakkak bir cezai işlem uygulanacaktır. İlgililer bu cezaları kesmeye haiz kişiler. Şikayet edilebilir" diye konuştu.

Ayrıca tüm İzmirlilere kira fiyatları konusunda duyarlılık çağrısında bulunan Güleroğlu, "İzmirli vatandaşımız her zaman olduğu gibi yardım konusunda da yüreğini koydu. Ben eminim ki İzmirliler kira konusunda da yardım sürecini devam ettirecektir" dedi.

Editör: Emlak Zirvesi