Haber Dünyası'nda yer alan habere göre Dünya Bankası, Türkiye'nin güneyini vuran yıkıcı 6 Şubat depremleri ve artçı sarsıntıların ülkede 34 milyar dolardan fazla hasara yol açtığını belirtti.  

Washington merkezli kurum, miktarın Türkiye'nin 2021'deki GSYİH'sının yüzde 4'üne  eşdeğer olduğunu belirterek, tahminin "potansiyel olarak iki kat daha büyük" olan yeniden yapılanma maliyetlerini hesaba katmadığını da kaydetti.  

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Dönem Başlıyor! Gayrimenkul Sektöründe Yeni Dönem Başlıyor!

Tahmin ayrıca, özellikle depremlerden etkilenen kuzey Suriye'de meydana gelen hasarı hesaba katmıyor ve Dünya Bankası'nın oradaki maliyetlere ilişkin tahmini Salı günü açıklanacak.

Dünya Bankası, devam eden artçı şokların felaketin neden olduğu toplam hasar miktarını artırması muhtemel olduğu konusunda uyardı.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, "Bu felaket, Türkiye'nin yüksek deprem riskini, kamu ve özel altyapıda dayanıklılığı artırma ihtiyacını hatırlatıyor" dedi.

Dünya Bankası ayrıca konut binalarına verilen hasar nedeniyle 1,25 milyon insanın geçici olarak evsiz kaldığını tahmin ediyor.

Lopez, konut binalarındaki doğrudan hasarın, tahminin yüzde 53'ünü oluşturduğunu, hasarın yüzde 28'inin konut dışı binalarda ve geri kalanının yol ve köprü gibi altyapıda görüldüğünü de sözlerine ekledi.

Editör: Emlak Zirvesi