Depremzedelere kira yardımı başvurusu nasıl, nereden yapılır?

‘Yüzyılın Felaketi’ olarak değerlendirilen Kahramanmaraş depreminin bilançosu ağırlaşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 Şubat 2023 tarihinde Adıyaman’dan canlı yayında yaptığı açıklamada depremde şimdiye kadar 18 bin 991 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı.

10 ilde toplam 6.444 bina yıkıldı. Bu binalarda yaşayan ve hayatta kalan depremzedeler ise geçici olarak çadırlara yerleştirildi.

Erdoğan daha öncesinde depremzedeler için 1 yıl içinde konut inşa edileceğini söylemişti. Erdoğan, Adıyaman’da yaptığı açıklamada depremzedelere 1 yıl boyunca kira desteği yapılacağını açıkladı.

Peki, Kahramanmaraş depremi 2023 kira yardımı ne kadar, kaç TL olacak?

DEPREMZEDELERE KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL, NEREDEN YAPILIR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Şubat 2023 tarihinde Adıyaman Üniversitesi Stadyumu’nda deprem ile ilgili son durumu paylaştı.

Erdoğan, “Maalesef son tespitlere göre hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 18 bin 991'e yükseldi. Kurtarılanların sayısı 75 bin 523'e ulaştı,” dedi.

Erdoğan ayrıca depremzedeler için kira yardımı yapılacağını söyledi ve bu yardım hakkında bilgiler verdi. Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Şunu özellikle ifade etmek isterim; 1 yıl içinde yıkılan binaları yeniden elimizdeki projelerle inşa edecek ve sahiplerine teslim edeceğiz. 10'ar bin lira vatandaşlarımıza vereceğiz. Çadırlarda kalmak istemeyen vatandaşlarımızın da kira bedelini ödeyerek konutlarda yaşamalarını sağlayacağız.

İster Adıyaman'da ister farklı illerde 1 yıl itibariyle benim vatandaşlarım kalabilecek. Bu arada da biz konutları inşa etmiş olacağız. Deprem bölgesinin her yerinde arı gibi çalışan ekiplerimizin gayretine sahibiz.

Kira Beyannamesinde Pişmanlık Uygulaması Nedir? Kira Beyannamesinde Pişmanlık Uygulaması Nedir?

Şimdiden hazırlıklara başladık. Gerek Bakanıma gerek TOKİ'ye talimatları vererek burada süratle inşaatların başlatılması talimatını verdim.

Değişik yerlerden mevcut otellerde iskan talepleri var. Vatandaşlarımız yerleşmek isterse oralarda kendilerini iskan edebiliriz. THY ücretsiz olarak gideni de geleni de getirmek durumundadır. Gerekli talimatlar kendilerine verilmiştir.

Ordumuz, polisimiz, jandarmamız, gerek güvenliğin temini gerekse yardımlar konusunda aktif rol alıyor. 26 gemi, 75 uçak, 81 helikopter, 12 binden iş makinesi gece gündüz demeden bölgede çalışıyor.

Ben tüm vatandaşlarımdan bu işin istismarını yapan hangi kurum ve kuruluş olursa olsun, hangi siyasi olursa olsun, lütfen bunlara inanmayın. Böyle bir durumda bunu istismar edenlere prim vermeyin. Bu millet asildir, bu tür soysuzlara da gereken cevabı gereken zaman verecektir.”

Depremzedeler için kira yardımı başvurusunun nasıl ve nereden yapılacağı henüz belli değil.

DEPREM YARDIMI NE KADAR, KAÇ TL?

Erdoğan, Kahramanmaraş depreminde yıkılan binaları 1 yıl içinde yeniden ellerindeki projelerle inşa edeceklerini söyledi. Daha önce ise afet bölgesindeki ailelere ilk etapta 10 bin lira verileceğini açıklamıştı.

Çadırda kalmak istemeyen vatandaşların kira bedelleri devlet tarafından karşılanacak. Bu vatandaşlar ister Adıyaman’da ister diğer illerde 1 yıl boyunca kira bedeli ödemeden yaşayabilecek.

Erdoğan ayrıca hane başına taşınma yardımıyla birlikte 15 bin lira verme hazırlığı içinde olduklarını söyledi. Konteyner dışında barınacaklara kira yardımı yapılacak.

Editör: Emlak Zirvesi