Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Nisan’da Filyos Gaz İşleme Tesisi Karadeniz Doğalgazı'nın Devreye Alma Töreni'nde yaptığı konuşmada doğalgaz indirimi müjdesini duyurdu.

Erdoğan, konutlarda kullanılan doğalgazın ücretsiz olacağını açıklamasının üzerine, ”Doğalgaz indirimi ne zaman başlıyor, hangi ayları kapsıyor?” sorusu araştırma konusu oldu.

Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı indirim, aylık ortalama 25 metreküpe denk geliyor. Peki, Doğalgaz ne zaman bedava olacak, fatura hangi ay ücretsiz? İşte detaylar…

DOĞALGAZ İNDİRİMİ NE ZAMAN BAŞLIYOR, HANGİ AYLARI KAPSIYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu ücretsiz doğalgaz, 1 ay geçerli olacak. Konutlarda kullanılan 20 milyona yakın doğalgazda 1 ay faturasız dönem ise 20 Nisan’da başladı.

Bu tarihten sonra gelen fatura tutarı 0 lira olacak. Fakat 20 Nisan’dan önce fatura kesildiyse (örneğin 19 Nisan’sa) fatura döneminiz 19 Mayıs olacak. Önümüzdeki yıl Nisan ayına kadar ise 12 ay boyunca 25 metreküp doğalgaz ücretsiz verilecek.

DOĞALGAZ NE ZAMAN BEDAVA OLACAK, FATURA HANGİ AY ÜCRETSİZ?

Doğalgazda geçerli 1 ay ücretsiz fatura dönemi 20 Nisan’da başladı. Bu tarihten sonra kesilen faturaya hiçbir ücret yansımayacak. Diğer yandan 2024 Nisan ayına kadar da yani 1 yıl boyunca 25 metreküp doğalgaz ücretsiz olacak.

25 metreküp doğalgaz; Türkiye ortalamasının (dağıtım bedeli ve vergiler dahil), 6.07 lira olduğundan hareketle yapılan hesaba göre, 1 yıl boyunca konutlardaki sıcak su ve ısınma ihtiyacına denk geliyor.

Bu hesapla 25 metreküp doğalgaz ücretsiz olduğunda faturalardan aylık 151.75 lira kesilecek. 1 yıl boyunca bu indirim devam ettiğinde vatandaşın cebinde tam 1.821 lira kalacak.

25 METREKÜP DOĞALGAZIN HEPSİ KULLANILMADIĞINDA NE OLACAK?

1 ay içinde 25 metreküp yerine örneğin 20 metreküp kadar doğalgaz kullanıldığında 5 metreküp doğalgaz kalacak. Bu 5 metreküplük hak, gelecek aya devredilmeyecek. Gelecek ayda kullanım hakkı yine 25 metreküp olacak.

EDOĞAN’DAN DOĞALGAZ MÜJDESİ

Filyos Gaz İşleme Tesisi Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğalgaz indirimi ile ilgili yaptığı açıklama şöyle:

"Türkiye'nin imkanlarını milletimizin her bir ferdinin hayatına yansıyacak şekilde kullanma sözümüzü de burada unutmuyoruz. İşte Bugün. Bu sözümüzün gereğini yerine getiriyoruz.

Ülkemizin her bir hanesindeki doğalgaz faturasını düşürecek iki müjdeyi paylaşmak istiyorum. Birinci müjdemizi açıklıyorum. Vatandaşlarımızın evlerindeki mutfaklarında ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğalgazı bir yıl süreyle ücretsiz veriyoruz.

Aylık ortalama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimine denk gelen doğalgazın bedeli bir yıl boyunca faturalardan düşülecektir.

Aynı zamanda önümüzün yaz olduğunu dikkate alırsak pek çok hanenin neredeyse hiç doğalgaz faturası ödemeyeceği anlamına geliyor.

Özellikle emeklisinden öğrencisine tüm dar gelirli vatandaşlarımızın bütçesine ücretsiz doğalgaz kullanımının önemli bir katkı yapacağına inanıyorum.

İnşallah seçimlerden sonraki dönemde bunun benim vatandaşıma yansıması çok daha farklı ve olumlu bir şekilde tecelli edecektir. Aylık mutfak ve sıcak su tüketimini karşılayacak bedava doğalgazınız hayırlı olsun.

Şimdide Karadeniz gazının mutluluğunu 85 milyon olarak doya doya yaşayalım diye bir ay boyunca Türkiye'nin tamamındaki konutların doğalgaz tüketiminden ücret almayacağız.

Konut Satışlarında Düşüş Sürecek mi? Konut Satışlarında Düşüş Sürecek mi?

Yani mutfağın ve sıcak suyun yanı sıra ısınma dahil doğalgaz tüketiminin tamamını bir ay süreyle ücretsiz yapıyoruz.

Bu müjdemizin de milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Allah'ın izniyle yeni başlatacağımız çalışmalarla daha pek çok müjdeyle milletimizin karşısına çıkacağız. Yeni başlatacağımız çalışmalarla milletimizin karşısına pek çok müjdelerle çıkacağız.

Türkiye Yüzyılı'nın inşası yolunda durmayacağız. Yarın değil hemen şimdi diyerek 21 yılda ülkemizde kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma altyapısını Türkiye Yüzyılı ilke taçlandıracağız.

14 Mayıs'ta tercihinizi çok iyi ölçüp tartarak doğru bir şekilde yapmanızı istiyorum. Türkiye geçmişte güven ve istikrar düşmanı kifayetsiz siyasetçilerden çok çekti.

Bir ülkenin siyaset kurumu ve siyasi liderliği zayıf olunca herkes gözünü oraya dikiyor. Terör örgütü de ellerini ovuşturuyor. Tefecide ellerini ovuşturuyor. Londra'dakiler gibi. Sizinle hesabı davası olan her ülke, her kesim de ellerini ovuşturuyor.

Editör: Emlak Zirvesi