Şehirdeki iki masif ahşap yapının ikincisi olan Ascent, 15 Temmuz 2022'de kapılarını sakinlerine açacak.

Ancak Milwaukee'nin ilk masif ahşap yapısı olan Walker's Point'teki Timber Lofts'tan farklı olarak, bu 80 milyon dolarlık bina 25 kat yüksekliğe (284 fit) dayanacak ve onu Dünya'nın en yüksek masif ahşap binası yapacak. Norveç'in Mjösa Kulesi geride kalmış olacak. 

Milwaukee şehir merkezindeki New Land Enterprises LLC tarafından geliştirilen 259 üniteli bina, tek yatak odalı (aylık 1.715 dolardan başlayan fiyatlarla), iki yatak odalı (ayda 4.450 dolara kadar) ve üç yatak odalı olacak. daireler (ayda 7.860 dolara kadar).

Ascent gibi yapılar, beton ve çelik kullanılarak inşa edilen tipik yüksek binalarla karşılaştırıldığında, doğrudan ağaçlardan elde edilen işlenmiş ahşap kullanır.
Ve geldikleri ormanlar gibi, masif ahşap binalar da aktif olarak karbonu (CO2) atmosferden uzaklaştırır ve bina durduğu sürece onu yapının içinde kilitler.

Ayrıca, masif ahşap binalar yalnızca gezegen için daha sağlıklı olmakla kalmaz; sakinleri için de daha sağlıklılar. Araştırmalar, açıkta kalan ahşabın olduğu bir odada olmanın stresi azalttığını gösteriyor - bu, "biyofili"mize ya da doğayla çevrili olmak zorunda olduğumuz doğuştan gelen arzumuza hitap eden bir etki.

Milwaukee küresel diyaloğa giriyor

Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi Mimarlık ve Şehir Planlama Okulu'nda yardımcı doçent olan Alex Timmer, Ascent gibi bir masif ahşap binanın Milwaukee'yi beklenmedik bir ilgi odağı haline getirdiğini söyledi.

Timmer, "Şu anda kereste etrafında gerçekleşen konuşmalar küresel olarak gerçekleşiyor," diye açıkladı. Timmer; "En dikkate değer masif ahşap yapılar Avrupa'dadır, bu nedenle Milwaukee'de bu tür bir binanın inşa edilmesi olağandışıdır. Ascent, mimaride gelecekteki teknolojik gelişmeler için bir test görevi görecek. "Böyle bir bina Avrupa'da nasıl olur?" diye sormak yerine böyle bir bina Milwaukee'de, Wisconsin eyaletinde ve küresel olarak nasıl olur?" diye sormaya başlayabileceğimizi söylüyor.

Ascent'in şehrimizde nasıl bir performans gösterdiğini değerlendirmek, tek bir şehirde, tek bir eyalette tek seferlik bir örnekten ziyade, tüm bir endüstri olarak toplu kereste hakkında daha fazla konuşma için potansiyel olarak kapıyı açacaktır.

İnşaat tüketimdir

Timmer ve Rivion, WoodWorks ve Orman Ürünleri Laboratuvarı'ndan bir ekip, şu anda binanın toplam çevresel etkisini ölçen bir çaba olan Ascent için yaşam döngüsü verilerini toplamaya çalışıyor.

Timmer, Ascent'in "bedenlenmiş karbonunu" ve "bedenlenmiş enerjisini" - binanın oluşturulması için ne kadar enerji gerektiğinin ve inşaat sırasında ne kadar karbon üretildiğinin ölçümlerini - analiz ettiklerini açıkladı.

"Mimarlık neredeyse tamamen tüketimdir - enerji tüketir" ve bu da karbonu serbest bırakır, dedi.

Bu yeni bir bina inşa edildiğinde her zaman dikkate alınması önemlidir.

Uzmanlar, 2021 Global ABC Global'e göre, 2060 yılına kadar yeni konut talebinin iki katına çıkacağını ve 2,4 trilyon metrekarelik yeni konut gerektirdiğini tahmin ediyor - 2021 Global ABC Global'e göre New York şehrinin tamamını önümüzdeki 40 yıl boyunca her ay dünyaya eklemeye eşdeğer durum raporu.

Milwaukee şehir merkezinde, toplu kereste inşaatı kullanacak 15 katlı bir apartman projesi temeli attı.

Aynı rapor, inşaat sektörünün her yıl küresel CO2 emisyonlarının %47'sini oluşturduğunu belirtiyor. Ve küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık %22'si inşaatın en büyük iki suçlusundan geliyor: beton ve çelik.
"Gömülü karbon, mimarlar olarak ele almamız gereken en önemli şey çünkü en hızlı etkiye sahip," dedi. Yeni binalar inşa etme şeklimizi değiştirebilir, endüstriyi yeniden kullanım, azaltma ve ayırmadan biri haline getirebiliriz.

Bu toplu kereste ile başlar.

Masif ahşap yapılar, yerinde önemli ölçüde daha az inşaat gerektirdiğinden doğrudan somutlaştırılmış karbona hitap eder. Binanın web sitesine göre, Ascent için inşaat sürecinin, işin tamamlanması için %90 daha az araç ve %75 daha az işçi gerektirdiği tahmin ediliyordu.

İngiltere’de Konut Fiyatları Düştü İngiltere’de Konut Fiyatları Düştü

Masif ahşap binalar sadece karbonu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda doğrudan CO2'yi atmosferden çeker ve on yıllarca yapı içinde depolar.

CD Smith Construction Co.'ya göre, şirket Ascent'in inşaatı için sözleşme imzaladı: "18 katlı bir ahşap binanın negatif karbon ayak izi, yılda 2.350 arabayı yoldan çıkarmaya eşit."

Timmer, "Kütle kereste kesinlikle mimarların şu anda sahip olduğu gerçekten çok önemli araçlardan biri," dedi ve bu, hiç düşünmeden Ahşabı dikkatli, sürdürülebilir bir şekilde tedarik etmek Masif ahşap yapılarda önemli ölçüde daha az çelik ve beton kullanılır, bu da onu tipik yüksek binalardan daha "yeşil" yapar.

Bu, bu malzemelerin tamamen bulunmadığı anlamına gelmez. Ascent'in temeli, otoparkı, havuzu, merdiven boşlukları ve asansör boşlukları için hala çelik ve betona ihtiyaç var.

Bu, herhangi bir yapı tasarlarken var olan ödünleşimlerin bir parçasıdır. Timmer'ın açıkladığı gibi, bir bina nadiren tek bir malzeme kullanılarak yapılır; işlevsellik bir faktör olmalıdır.

Keresteden bir havuz yapmayacaksın, değil mi?" dedi. "Gömülü karbonun (adresleme) ilginç yanı, kullandığınız malzeme hakkında bilinçli bir seçim yapmanıza izin vermesidir."

Timmer, herhangi bir ahşap ürünü satın almadan önce Forest Stewardship Council standartlarına bakmanın önemli olduğunu açıkladı. Bu grup, bir malzemenin sürdürülebilir bir şekilde hasat edilip edilmediğini belirleyen standartlaştırılmış metriklere sahiptir.

"Kütle kerestesi karbonu tutma konusunda ne kadar iyiyse, onu üretmek için bir ağaç çiftliğini yok ediyorsanız, onun sürdürülebilir bir ürün olmasını engelliyorsunuz" dedi. "Bu ağaçlar sürdürülebilir bir şekilde ormanlaştırıldığı, sürdürülebilir bir şekilde hasat edildiği sürece, potansiyel olarak yenilenebilir bir kaynağa sahibiz ve giderek daha fazla somut karbon tutabiliriz."

Ascent bina kodlarını yeniden tanımlıyor

Masif kereste, sürdürülebilir mimari için bir geleceği temsil ederken, bina yönetmelikleri teknolojik gelişmelere yetişememiştir.

Timmer, mevcut ABD bina kodlarının bir binanın karşılaması gereken güvenlik standartlarını belirlediğini açıkladı. Bu zorunluluklar, yangın güvenliği endişeleri nedeniyle Ascent'in yükseklik-ahşap oranını başlangıçta engelledi.

Ascent, farklı bir şey yaparak bu kuraldan muaf tutuldu: Kuralcı olanlardan ziyade performatif önlemler sağlamak.

Geliştiriciler, masif kereste yandığında, yalnızca dışarıda yanarak bir 'kömür bölgesi' oluşturduğunu gösterdi. Bu karakter bölgesi, içindeki her şeyi koruyarak yapıyı sağlam tutar. "Tamamen güvenli" dedi.

Ascent'in örneğine göre, Timmer bina kodlarının geliştiğini ve daha karmaşık hale geldiğini göreceğimizi tahmin ediyor.

"Binalar inşa etmede daha iyi olacağız ve onları daha iyi anlayacağız dedi. Bu, bu belirli inşaat tipolojisinden daha fazlasını isteyebileceğimiz ve çevresel açıdan daha fazlasını isteyebileceğimiz anlamına geliyor."

Timmer, Ascent gibi bir yapı inşa etmek, herhangi bir bina inşa etmekle birlikte gelen bir deneyin parçası olduğunu söyledi. "İnşa etme süreci boyunca bir ton şey öğreniyorsunuz. Bu malzemeler üzerinde laboratuvarlarda çok sayıda test yaptığımız kadar, asıl inşaat, asıl bina size öğretiyor."