Haber Global'de yer alan habere göre, orta gelirliye konut kampanyası Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un açıklamasıyla netleşti. Orta gelirliye konut kredisi ile binlerce evi olmayan vatandaş uygun fiyata 15 yıl vadeli ödeme koşullarında ev sahibi olacak.

BÖLGE BÖLGE KREDİ TUTARLARI BELİRLENDİ

Yeni Evim Konut Finansman Programı Kampanyası'nın detayları açıklandı. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren kampanya kapsamında kredi için Türkiye 3 bölge olarak ele alındı ve buna göre kredi tutarları belirlendi.

İSTANBUL'DA 5 MİLYON TL'YE KADAR KREDİ VERİLECEK

Kredi olarak 1. Bölge olan İstanbul'da en çok 5 milyon lira, 2. Bölgedeki iller için en çok 3 milyon lira, 3. bölgedeki iller için ise en çok 2 milyon lira verilecek.

İstanbul 1. Bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm iller de 3. bölge olarak belirlendi.

KREDİ TAKSİDİ HANE HALKI GELİRİNİN YÜZDE 40'INI AŞMAYACAK

Kredi taksiti hane halkı gelirinin yüzde 40'ını aşamayacak. Kredi kampanyası sadece sıfır konutlara yönelik olacak.

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Dönem Başlıyor! Gayrimenkul Sektöründe Yeni Dönem Başlıyor!

KENDİSİ VE ANNE-BABASININ KONUTU OLMAMA ŞARTI

Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir. Konut alacak kişinin anne ve babasının da konutunun olmaması gerekiyor.

1. Bölge (İstanbul) ve 2. bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerden Konut almak isteyen vatandaşların son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacaktır. 3. Bölgedeki illerimizde ikamet şartı aranmayacaktır.

MEVCUT DURUMDA KONUT KREDİSİ KAMU BANKALARINDA 1,20-1,29 ARASINDA

Mevcut durumunda en düşük konut kredisi faizini kamu bankaları veriyor. 1 milyon liraya kadar olan konut kredilerinde kamu bankaları yüzde 1,20 faiz, bu rakamın üzerindeki konut kredilerinde ise yüzde 1,29 faiz uyguluyor. Üstelik vade sayısı 120 ay olarak uygulanıyor.

Yeni Evim Projesi ile konut kredisi faizi yüzde 0,69 ila 0,99 arasında uygulanacak. Üstelik 120 ay yerine 180 ay ödeme fırsatı olacak. Burada 0,69 - 0,79 - 0,89 ve 0,99 faiz oranlarıyla mevcut durumda uygulanan 1,20 - 1,29 konut kredisi faiz oranlarının arasındaki farkı tablolarla değerlendirdik.

Vatandaşların en çok merak ettiği, '0,69'dan başlayan ve 0,99'a kadar olan konut kredisi cebe nasıl yansıyacak' sorusu yanıt buldu. İşte çekilecek krediye göre kalem kalem aylık ve toplam geri ödeme miktarlarıyla beraber yeni hesaplar...

0,89-0,99 faiz seçeneğinde, 1,20-1,29 faiz seçeneğine göre aylık olarak daha az taksit ödenirken, toplam geri ödemede bir miktar fazla ödeme gerçekleşiyor. Bunun nedeni 0,89 faiz seçeğinde 180 ay yani 15 yıla yayılmış kolay ödeme imkanı varken, 1,20-1,29 seçeneğinde 120 ay yani 10 yıl vade bulunuyor.

Editör: Emlak Zirvesi