Kasım ayının gelmesi ile beraber emlak vergisi ödemelerinde 2. taksit dönemi başladı.

Ev, işyeri, arsa, tarla, hobi bahçesi, yazlık, depo, dükkan, ofis gibi taşınmaz tapusu olan kişiler her sene düzenli olarak emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyorlar.

Emlak vergisi ödemeleri her sene Mart ayında başlarken isteyen kişiler için 2 eşit taksitle ödeme imkanı sunuluyor. 

Emlak vergisi birinci taksit son ödeme tarihi Mayıs ayının sonu, ikinci taksit son ödeme tarihi ise Kasım ayının son günü olarak uygulanıyor.

Bu tarihler arasında ödeme yapmayan kişiler için emlak vergisi gecikme cezası uygulanıyor. Yine emlak vergisi borcu olan konutun satışına izin verilmiyor ve tapuda mutlaka borcu yoktur yazısı isteniyor.

KDK bu noktada almış olduğu emsal karar ile büyük yankı uyandırdı. 

TEK EVİ OLANLAR EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tarafından açıklanan emsal karar ile emlak vergisi ödeyen kişilere müjdeli haber verildi.

Açıklanan karar kapsamında emlak vergisi ödemesi yapan vatandaşın itirazı üzerine ödemiş olduğu emlak vergisinin tarafına iade edilmesine karar verildi.

KDK tarafından açıklanan emsal kararda hiçbir geliri olmayan ve sahip olduğu evi 200 M2'den daha küçük olan, 

18 yaşını dolduranlar hariç olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin, 

Emeklilerin, 

Ev hanımlarının, 

İşsiz kişilerin emlak vergisi ödemeyeceklerine hükmedildi. 

Hayalet Evlere Ek Emlak Vergisi Hayalet Evlere Ek Emlak Vergisi

EMLAK VERGİSİ PARA İADESİ NASIL ALINIR?

Yukarıda yer alan listede yer almasına rağmen emlak vergisi muafiyeti hakkı olduğunu bilmediği için ödeme yapan kişiler ödeme yaptıkları belediyeye emlak vergisi para iadesi dilekçesi ile başvuru yaparak paralarını geri iade alabilecekler. 

Açıklanan kararda “44 Seri No.lu Emlâk Vergisi Kanunu Genel Tebliğinde hiçbir geliri olmayan mükelleflerin indirimli vergi oranından yararlanmaları için anılan Genel Tebliğ ekindeki ‘Hiçbir Geliri Olmayanların Tek Meskenlerine Ait Taahhüt Belgesi’ni ilgili belediyeye vermeleri yeterli görülmüş olup bu mükelleflerden ayrıca başka bir belgenin istenilmesine gerek bulunmamaktadır.” denilerek sadece başvuru yapılmasının yeterli olduğu belirtildi. Sizde bu liste içerisinde yer almanıza rağmen emlak vergisi ödediyseniz ödemiş olduğunuz parayı geri iade alabilirsiniz. 

Editör: Emlak Zirvesi