Her yıl yılda 2 kez olmak üzere İlki mart, nisan ve mayısta, ikincisi ise kasım ayında belediyelere ödenen emlak vergisi için son ödeme tarihi 31 Mayıs 2022...

Her yıl düzenli olarak belediyeler tarafından tahsil edilen emlak vergisi, tek seferde ödenebileceği gibi iki taksit halinde de ödenebiliyor. Emlak vergisinin ilk taksiti 1 Mart tarihinde başladı.

Bu tarih 31 Mayıs 2022'e kadar devam ediyor. İkinci taksitleri kasım ayında ödenen emlak vergisi, banka hesabına havale, EFT, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi ve e-Devlet üzerinden ödenecek.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisinin mükellefi; bina, arsa ve arazinin maliki (sahibi), varsa intifa hakkı sahibi (kullananlar), her ikisi de yoksa bina, arsa ve araziye malik gibi tasarruf eden kişilerdir.

TOKİ Arsa Başvurusu e-Devlet'ten Nasıl Yapılır? TOKİ Arsa Başvurusu e-Devlet'ten Nasıl Yapılır?

Paylı mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükellef sayılıyorlar. Konut sahibi olanlar emlak vergisini yıl içinde iki taksit şeklinde ödeyebiliyor.

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Emlak vergisinden bir mülkü olan ancak mülkü dışında başka herhangi bir geliri olmayan emekliler, dullar, şehit aileleri, yetimler, gaziler ve işsizler muaf tutulur.

Ayrıca brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek gayrimenkul ya da Hisse sahibi olanlar da vergiden muaf. Buna rağmen ödeyenler ise 5 yıla kadar geri ödeme alabiliyor.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi borç ödeme işlemlerini çeşitli şekillerde yapabilirsiniz.

Eğer internet üzerinden işlem yapmak istemiyorsanız mülkün bağlı olduğu belediyeye başvurarak ödemenizi doğrudan belediyeye yapabilirsiniz.

Emlak vergisi ödeme banka şubelerinden de yapılabilir.

Ödeme ile ilgili olarak belediyelerden tahsis edilen beyanname doldurulur.

Bunun yanında beyanname için başvurulurken tapu, nüfus cüzdanı ve eğer söz konusu bina ise kullanma izninin fotokopilerinin hazır bulundurulması gerekir.

Beyanname için meskenin bulunduğu adres ile mükellefin ikamet adresi ve vergi numarası bildirilmelidir.