Gayrimenkulün Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır? Gayrimenkulün Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Hürriyet'te yer alan habere göre, Emlak Vergisi kişinin sahip olduğu arsa veya bina üzerinden alınmaktadır. Mülk sahibi olanlar devlete emlak vergilerini ödemekle yükümlüdür.

Her mülk sahibi vatandaş emlak vergisi ödeme sorumluluğunu yerine getirmektedir. Bu ödeme işlemi için devletin resmi sitelerinden borcuna dair sorgulama yapabilmekte hatta ödeme yerine gitmeden ücretini yatırabilmektedir.

E Belediye Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi ücretleri e devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir. Kişi kendisine ait e devlet hesabına girdikten sonra vergi borcu sorgulama alanına girmektedir.

Bu alanda kişinin sadece emlak vergisi değil varsa diğer tüm vergi borçları da maddeler halinde gösterilmektedir. Bilgilere bakarak sorgulama yapmak istediğiniz emlak vergisine ulaşabilirsiniz.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Kişinin sahip olduğu gayrimenkulün rayiç bedeli üzerinden hesaplanan vergi emlak vergisi tutarıdır. Emlak vergisi ücreti her sene değişkenlik göstermektedir.

Belediyeler resmi gazetede yayınlanan zamlar doğrultusunda bu vergi ücretini belirlemektedir. Ödemeler belirlenen bu tutarlar üzerinden yapılmaktadır. Kişilerin merak ettiği bir konu da emlak vergisi ücretlerinin ne zaman ödendiğidir.

Emlak vergisi her sene düzenli olarak ödenmektedir. Buradaki ilk taksit mayıs ayı içerisinde ödenirken ikinci taksit ise kasım ayı içerisinde ödenmektedir. Görüldüğü gibi emlak vergisi bir senede iki taksit şeklinde ödenmektedir. Taksit zamanları arasında 6 ay vardır.

Emlak vergisi işyeri veya konuta göre değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin işyerlerinde bina değerinin binde dördü emlak vergisi olarak ödenmektedir. Konutlarda ise bina değerinin binde ikisi emlak vergisi olarak ödenmektedir.

Arsalarda ise emlak vergisi ilgili arsa değerinin binde altısı oranındadır. Bu ücretler mülkün şehir dışında olmasına göre de değişmektedir.

Kişiler emlak vergilerini isterlerse tek taksitte de ödeyebilmektedir. Fakat bu durum vergiden herhangi bir indirim yapılmasına sebebiyet vermemektedir.