Konut Kiralarına Yüzde 20 Stopaj Önerisi Konut Kiralarına Yüzde 20 Stopaj Önerisi

Emlak vergisinden muaf tutulan geniş bir kitle bulunuyor. Bu kitle içerisinde yer alan birçok kişi ise haklarındah haberdar değil. Haberdar olanlar ise başvuru yaparak geriye dönük yaptıkları bütün ödemeleri alabiliyor. 

Senede iki defa ödenen ve milyonlarca tapu sahibini yakından ilgilendiren emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım 2023 tarihi itibarıyla resmen başladı.

Ülkemizde milyonlarca tapu sahibi tarafından ödenen emlak vergileri 2. taksit ödemeleri için son tarih 30 Kasım 2023 şeklinde belirlendi. Eğer tapu sahipleri ödemelerini bu tarihe kadar gerçekleştirmezlerse emlak vergilerini cezalı bir şekilde ödeyecek.

SADECE BİR EVİ OLANLAR DA VERGİ ÖDEMEYECEK

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından açıklanan emsal kararla sadece bir evi olan ve emlak vergisi muafiyeti hakkı kazananlara ödedikleri paraları geriye dönük olarak 5 yıllık şekilde almalarının da önü de açılmıştı.

Edinilen bilgilere göre, yasal olarak 200 metrekareden büyük olmayan tek bir eve sahip emekliler, engelliler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, ev hanımları ve bunun yanı sıra, işsizler emlak vergisi ödemesinden muaf tutuluyor.

Konuya ilişkin aktarılan detaylara göre, 14 Mayıs 2014 tarih ve 53210 sayılı genelge gereğince belediyeler muafiyetten habersiz bir biçimde ödenen emlak vergisinin geriye dönük 5 sene için iadelerini gerçekleştiriyor.

Konuya dair bir örnek vermek gerekirse, emlak vergisini muafiyet durumunuzdan habersiz olarak 7 yıl süresince ödediğinizi düşünülürse, söz konusu bu durumda da geriye dönük olarak 7 yıl değil yalnızca 5 yıl için vergi iadesi tutarını talep etme hakkınız bulunuyor. 5 yılda sonra zamanaşımı devreye girdiği için kalan 2 yıl için paranızı geri alma imkânınız olmuyor.

Editör: Emlak Zirvesi