Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Evim kirada. Şu sıralar kiraya zam yapmam gerekiyor. Son kiram 1.500 lira. Yüzde 25 zam yapmam halinde kiram olacak 1.875 lira. Ama bizim binada yeni kiraya verilen daireler 6.000 lira. Peki benim kabahatim ne?" sorusunu cevapladı.

Kiracı Nasıl Tahliye Edilir? Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?

Karşı tarafta da cebine bu yüksek kira kadar para girmeyen emekçi var. Türkiye’de 5.500 lira aylık ücret alacaksın, öteki tarafta 6.000 lira kiradan söz edeceksin. Nasıl olacak?

İşte bu nedenle kiralayan olan okuyucuma da, kirasını 6.000 lira olarak ödemesi mümkün olmayan kiracıya haklısın veya haksızsın diyemiyorum. Ancak ben de soruyorum, kira bedelini ödeyecek kadar para kazanamayan vatandaş ne yapacak?

Bunun yanıtının verilmesi lazım ama bunun yanıtı bende yok. Şimdi okuyucumun sorusu içinde geçen yasa, 11 Haziran 2022’den, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar mesken kiraları yüzde 25 arttırılabilir, bunun üzerinde arttırılamaz.

Yasa bu olunca, evinin gerçekte 6.000 lira ettiğine inanan ev sahibi bir yolunu bulup kiracısı için tahliye davası açmaya başladı. Bu tahliye davasına muhatap olan kiracı mağdur olmayacak mı?

Olacak elbet, zira ev sahibi içerideki kiracıyı çıkarabilirse evini 6.000 lira den kiraya verebilecek ise bu yolu da mutlaka deneyecektir.

Tabi hatırlatmak isterim ki her tahliye davası da ,tahliye kararı ile sonuçlanmayacak. Okuyucuma bu dönem için yüzde 25’ten daha yüksek bir zam sağlayacak öneride bulunamayacağım, acaba diyorum karşılıklı anlaşma ile bir miktar daha yüksek zam alabilir mi? Bilmem, ama sulhen karşılıklı konuşmaya her zaman varım.