Hudut Gazetesi'nden Olgay Güler'in haberine göre, Pandemiyle birlikte dünya genelinde oluşan ekonomik krizin en çok etkilendiği sektörlerden emlak piyasası, yılbaşıyla birlikte yine zam yapmaya hazırlanıyor.

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, yeni yılla birlikte Türkiye'de de emlak fiyatlarının yüzde 100 oranında artacağını belirterek, alım-satım yapmak isteyenlerin elini çabuk tutması gerektiğini belirtti. 

'2023 DAHA BÜYÜK KRİZLERE GEBE' 

Emlak piyasasında dünya genelinde kriz olduğunu ifade eden Feda, "2 yıllık pandeminin ardından bütün fiyatlar iki katına çıktı.

Dünya çapında bu böyle. Aslında gayri menkullerin fiyatları artmış gibi görünse de yılbaşından sonra gayrimenkullere yüzde 50 ile yüzde 100 arasında iki katı gibi yine bir artış görünüyor. Çünkü dünya bir krizde. 2023 daha da tehlikeli ve daha büyük krizlere gebe" dedi. 

'3 MİLYONLUK DAİRE 6 MİLYONA ÇIKACAK' 

Devlet bankalarının kredi verme konusunda da kısıtlamaya gittiğini hatırlatan Feda, "Şu anda devlet bankaları kredi verme konusunda kısıtlamaya gitti veya kredileri 250 - 300 bin lirada kısıtlıyor.

Yılbaşından sonra faiz oranları bayağı düşecek, 0.99 - 0.90 gibi oranlara kadar düşmesi bekleniyor. Böyle olursa gayrimenkulde satın almada bir yoğunluk oluşacak.

Ancak fiyatlar yerinde kalmayacak. Şu anda 3 milyona aldığınız 3 artı 1 daire 6 milyon gibi rakamlara konuşulacak. Bunlar dünyadaki krize oranlı oluşan rakamlar" diye konuştu. 

'TÜRKİYE'DE SATIN ALMA GÜCÜ DÜŞÜK' 

Türkiye'deki en büyük sıkıntının satın alma gücünün düşük olmasından kaynaklandığını dile getiren Feda, "Bizde sıkıntı, satın alma gücünün düşük olması. Yani asgari ücret yılda yüzde 50 artıyorsa, diğer ürünlere yüzde 200 zam geliyor.

Nisan Ayında 75 Bin Konut Satıldı Nisan Ayında 75 Bin Konut Satıldı

Sıkıntı burada, satın alma gücümüz, alacağımız ürünle çok farklı. Makas arada çok açıldı. Burada Euro, Dolar ve altın yine yatırım aracı olarak kullanılıyor ama gayrimenkuldeki kazancın kazandırdığını kazandırmıyorlar" şeklinde konuştu. 

'YILBAŞINA KADAR ALIM-SATIMLARINI BİTİRMELERİNDE FAYDA VAR' 

Belediyelerin de yılbaşında emlak değerlerini yüzde 100 - 150 oranında arttıracağını ifade eden Feda, "12. aydan sonra belediyeler emlak değerlerini yüzde 100 - 150 gibi rakamlarda artıracaklar. Yani vatandaşlar alım satımlarını yılbaşına kadar yaparlarsa yüzde 100 kar elde etmiş olacaklar.

Belediye emsal değeri 200 bin lira olan bir gayrimenkulun belediyedeki rayiç bedeli 500 bin lira görülecek. 200 bin liranın alım satımı 8 bin lira iken, 500 bin liranın alım satımı 20 bin lira olacak. İnsanlar buna göre yılbaşına kadar olan alım - satımlarını tapu dairelerinde bitirmelerinde fayda var" ifadelerini kullandı.

Editör: Emlak Zirvesi