TGRT Haber'de yer alan habere göre uluslararası göç, yüksek enflasyon ve yaşanan arz sıkıntıları nedeni ile ev fiyatları rekor seviyelere yükseldi.

Bir dönem İstanbul’da düşük fiyatlı konutların yer aldığı Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Güngören gibi semtlerde 2 milyonun altında ev bulmak imkânsız hale geldi.

Hükümet sosyal konut inşaatları ve çeşitli düzenlemeler ile konut fiyat ve arzlarını dengelemeye çalışıyor. Bunun yanında açıklanan inşaat maliyetleri endeksine göre inşaat maliyetleri yüzde 120 arttı.

Buna rağmen uzmanlar ev kira ve fiyatlarındaki yükselmelerin durduğunu söylüyorlar.

Peki, ev fiyatları düşer mi?

İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük kentlerin yanı sıra tüm Türkiye’de konut fiyatları yüksek seyrediyor.

Türkiye’ye gelen yoğun göç dalgası yükselen enflasyona bağlı olarak inşaat malzemelerinde yaşanan hızlı artış konut fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Emlak Sektöründe Dengeler Bozuldu Emlak Sektöründe Dengeler Bozuldu

Bu gelişmelere konut arzında yaşanan sıkışıklıkta eklendi. Buna karşın konunun uzmanları yapılan sosyal konutlarla ev kiraların ve fiyatlarında yaşanan artışlarda durağanlık yaşandığını ifade ediyorlar. 

KONUT FİYAT ENDEKSİ AĞUSTOS’DA ARTTI

Konut fiyat endeski,Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilerine göre 2022 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 8,0 oranında artarak 548,5 seviyesinde gerçekleşti.

Ağustos ayında bir önceki aya göre, sırasıyla 7,9, 7,8 ve 9,1 oranlarında artış gözlendi. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 210,8, 193,5 ve 175,7 oranlarında arttı.

İNŞAAT MALİYETLERİ YÜZDE 120 ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından inşaat maliyeti endeksi açıklandı.

Buna göre, inşaat maliyetleri bir yılda yüzde 120 oranında artış gösterdi. Endeks eylülde bir önceki aya kıyasla yüzde 1,57, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 119,83 yükseldi.

Aylık bazda malzeme endeksi yüzde 2,07 arttı, işçilik endeksi ise yüzde 0,07 azaldı. Yıllık bazda da malzeme endeksi yüzde 133,4, işçilik endeksi yüzde 84,04 arttı.

BİNA İNŞAAT MALİYETLERİ DE YÜKSEK SEVİYEDE

Bina inşaatı maliyet endeksi, eylülde bir önceki aya göre yüzde 2,1, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 117,11 yükseldi.

Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 2,82 arttı, işçilik endeksi ise yüzde 0,17 azaldı. Malzeme endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 129,87, işçilik endeksi yüzde 84,15 artış kaydetti.

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,13 azaldı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 129,18 yükseldi.

Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 0,24 azaldı, işçilik endeksi yüzde 0,3 arttı. Eylülde geçen yılın aynı ayına göre malzeme endeksinde yüzde 145,25, işçilik endeksinde yüzde 83,62 artış gerçekleşti.

EV FİYATLARI DÜŞER Mİ?

İnşaat maliyetlerindeki artışa bağlı olarak ev fiyatlarında gelecek günlerde artışın yaşanabileceği ya da yatay seyrin devam edebileceği söylenebilir.

Buna karşın, TOKİ tarafından özellikle dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak yapılan konutların ev fiyatlarında düşüşlere neden olabileceği ifade ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projeleri ile ev fiyatlarında aşağı yönlü bir hareketlenme olduğunun altını çizdi.

FİYATLAR SABİT KALDI

Emlakçılar, kiralık daire fiyatlarının sosyal konut projesiyle beraber sabit kaldığını söyleyerek, satılık dairelerde de gerileme yaşandığını kaydetti.

Ayrıca,  projede kuraların açıklanmasıyla satışlarda hareketlilik olması bekleniyor.

Kiralık dairelere talebin devam ettiğini söyleyen emlakçılar, buna rağmen kiralık daire fiyatlarının sabit kaldığını belirtti.

Emlakçılar ilerleyen dönemde hem kiralık hem de satılık konutlarda fiyatların sabit kalacağını düşünüyor. İstanbul Bahçelievler de ortalama kiralık bir daire 5-7 bin liradan tutuluyor.

Öte yandan satılık daire fiyatlarında da gerileme yaşandı. Ortalama 3 milyon lira olan daireler, 2 milyon 700 bin lira civarına kadar düştü.

TALEP DEVAM EDİYOR

Kiralık dairelere talebin sürdüğünü belirten emlakçı Şerafettin Başaran, "Talep devam ediyor ancak fiyatlar sabit kaldı. Fiyat artışları durdu. Sosyal konut projesinin açıklanmasıyla kiralık daire fiyatları sabit kaldı. Vatandaşlar konut projesinin kuralarını bekliyor.

Bahçelievler bölgesinde ortalama kiralık daire fiyatları 5 bin ila 7 bin lira arasında değişiyor. Mahalleye ve evin özelliklerine göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Kiralık dairelere talep devam ediyor. Projeyle birlikte satılık daire fiyatları da geri çekildi.

Örneğin 3 milyon lira olan bir daire 2 milyon 700 bin ve 2 milyon 800 bin bandına geriledi. Konutlarda fiyatların sabit kalacağını düşünüyorum. Hem kiralık hem de satılık daire fiyatlarının sabit kalacağını düşünüyorum" dedi.

Editör: Emlak Zirvesi