Karar'da yer alan habere göre, ev sahiplerinin dikkat etmesi gereken bu konu evini kime kiraladığı. Emlakçı üzerinden kiralanan evlerde kiracı evi ucuza kiralayarak 3. bir kişiye evi daha pahalıya kiraya veriyor bu işten büyük kar sağlıyor.

Bu hususta uzmanlar ev sahiplerini dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu bu konu hakkında açıklama yaparak emlakçılar aracılığıyla kiralanan evlerin, kiracılar tarafından 3. kişilere internet üzerinden daha yüksek fiyata kiralandığı yönünde şikayetler olduğunu belirtti.

Bu yöntem kullanılarak hem 3. kişiyi hem de ev sahibinin zarara uğratıldığını ve emlakçılar ile ev sahiplerinin konuda dikkatli olmasının gerektiğini evi kiraladığı kişileri mutlaka kontrol etmesi gerektiğini söyledi.

‘EVİ KİME KİRALIYORSANIZ MUTLAKA TAKİBİNİ YAPIN’

Yapılan bu yöntem ile hem ev sahibi hem de 3. kişiler zarara uğratılmaktadır. Ev sahiplerinin ve emlakçıların daireyi kime kiralıyorlarsa mutlaka takibinin yapılmasının önemli olduğunu vurgulayan Hacıoğlu yaptığı açıklamada, "Son 1 ay içerisinde çok farklı bir durumla karşı karşıyayız. Boş olan daireleri biz kiracıya veriyoruz, kiracı başkasına kiraya veriyor. Bu gibi durumlar şu an artmaya başladı, sıklıkla karşılaşıyoruz.

Benim burada özellikle meslektaşlarıma önerim, kime kiraya veriyorsak mutlaka takibini yapalım. Gerekirse kimliklerini alalım. Biz jandarma ya da polis değiliz, onlar gibi istihbarat yapma şansımız olmuyor ama bu durumu da mutlaka kolluk kuvvetlerine bildirmek zorundayız.

Burada ciddi bir sosyal sıkıntı ile karşı karşıyayız. Bazı kurnaz kişiler şöyle yapıyor. Bizim karşımıza sizi çıkarıyor, siz kiralıyorsunuz sizin profiliniz çok düzgün. Kamu personelisiniz ya da iyi bir yerde çalışıyorsunuz.

Biz size kiralıyoruz gayrimenkulü, siz alt kirayla gidiyorsunuz yabancı vatandaşlara ya da kimliği belli olmayan kişilere kiraya veriyorsunuz. Benden 5 bin liraya kiralıyorsunuz gidip 10 bin liraya başkasına kiraya veriyorsunuz. Bu gibi durumlarla karşılaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

İnsanların ucuza kiraladığı evi hane sahibinin haberi olmadan başka birine daha yüksek fiyata kiralayarak kazanç sağlamaya çalışan fırsatçılara hapis cezası verilmemektedir.

“HEM KENDİMİZ ÜZÜLÜRÜZ HEM DE EV SAHİPLERİNİN CANINI YAKARIZ”

Ev sahibinden ucuza kiralayarak başka bir kişiye daha fazla paraya kiralama durumuna alt kiralama denmektedir. Bu konuda hem ev sahiplerini hem de emlakçıları uyaran Hacıoğlu yaptığı açıklamanın devamında, "Bunun önüne geçmek için bazı şeyler yapmak lazım. Bakanlığın ilgili birimleri denetleme yapmalı.

Özellikle biz emlak firmalarına burada önemli görevler düşüyor. Kime kiraya vereceğimizi iyi bilmeliyiz, çünkü bir olumsuzlukta hem kendimiz üzülürüz hem de mal sahiplerinin canını yakarız.

Bu konuda özellikle meslektaşlarıma bir çağrıda bulunalım. Kime kiraya veriyorsak iyice araştırıp ilgilenelim" diyerek ev sahiplerini kiracılara karşı uyararak fırsatçıların alt kiralama yapmasının önüne geçile bilinmesi için bilgiler verdi.

Ev sahipleri ve emlakçılar evi kime kiraladıklarına dikkat etmeleri gerekmekte.

KİRA SÖZLEŞMELERİ HUKUKCULAR NEZDİNDE YAPILMALI

Alt kiralama yönteminin önüne geçilmesi için ev sahipleri kira sözleşmesinde net bir şekilde belirtmesi gerektiğini söyleyen Avukat Hakan Çelikkeser de yaptığı açıklamada;

"Vatandaşlarımız, özellikle ev sahipleri emlakçılara ya da üçüncü kişilere vermiş oldukları yetkiye istinaden ya da kiracılara kiralama yaptıklarında sözleşmelerinde bilmeden alt kiralama yetkisi veriyorlar. Bu yetkiyle beraber kiracı üçüncü bir kişiye evi daha yüksek bir kira bedeliyle kiralayabiliyor.

Borçlar Kanunu’na göre alt kiralama yetkisi alındığında üçüncü bir kişiye kiralama yapabiliyorsunuz. Buradaki en önemli nokta, ev sahipleri ya da emlakçılar kiralama yaparken alt kiralama yetkisini vermemesi lazım.

Aksi takdirde kiracılar kötü niyetli olarak ev ve iş yerlerini üçüncü kişilere daha yüksek kiralama bedeliyle kiraya verip aradaki farkı kendileri alıp kar elde etmiş oluyorlar. Burada ev sahipleri büyük mağduriyet yaşıyor.

Kira sözleşmelerini yaparken ev sahiplerinin veya emlakçıların dikkat etmesi lazım. Genellikle kırtasiyelerden almış oldukları sözleşmelerde alt kiralamayla ilgili farklı yetkiler var.

Buna dikkat edilmiyor, bu nedenle bir mağduriyet yaşanıyor. Burada yapılacak en güzel şey kira sözleşmelerinin hukukçular nezdinde yapılması." İfadelerini kullanarak uyarısını dile getirdi.

HAPİS CEZASI BULUNMUYOR

Bu durumu kullanarak kar sağlamaya çalışan fırsatçıların yaptığı oyunun ortaya çıkması durumunda hapis cezası verilmemektedir.

Ankara’da Konut Satışları Yüzde 20 Düştü Ankara’da Konut Satışları Yüzde 20 Düştü

Bu konuda ev sahiplerini bilgilendirmek için yapılan açıklama Avukat Doğan Akbaş’tan geldi. Avukat Doğan Akbaş yaptığı açıklamada "Türk Borçlar Kanunu'na göre konut ve çatılı iş yerleri kiralamalarında alt kiralama yasağı bulunmaktadır. Bu aykırılığın tespit edilmesi durumunda ev sahipleri tarafından kanun doğrultusunda kiracıya bir ihtarname göndermesi gerekiyor ve bu ihtarnamede 30 gün içerisinde bu aykırılığın giderilmesinin yazılması gerekiyor.

Aksi halde bu aykırılık giderilmezse sözleşme feshedilebilir. Alt kira yasağına aykırılık halinde herhangi bir cezai yaptırım bulunmamaktadır.

Daha basit bir şekilde söyleyecek olursak bu durumda herhangi bir hapis cezası bulunmamaktadır. Buradaki en büyük müeyyide tahliye edilmesi ve mülk sahibinin maddi, manevi zararların karşılanması olacaktır" diyerek açıklamada bulundu.

Editör: Emlak Zirvesi