Konut İhtiyacı Daha da Yükselecek Konut İhtiyacı Daha da Yükselecek

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, ‘Yüzyılın Kampanyası’ ismi ile düzenlenecek kampanyada, gelire göre farklı faiz oranları uygulanacak. Sektör temsilcileri konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in çok altında oranlarla sunulacağını ifade ediyor. 

Halen konut kredisi faizleri kamu bankalarında yüzde 1.29 olan faiz oranının özel bankalarda ise yüzde 2.06-3.60 arasında değişiyor.

Kampanyada limitlerin de esnemesi veya kalkması gündemde. Haziran sonunda 1. el konutlarda konut değer oranı 2 milyon liranın altında olanlarda yüzde 85, konut değeri 2 milyon lira ile 5 milyon lira arasında olanlarda yüzde 65, konut değeri 5 milyon lira ile 10 milyon lira arasında olanlarda azami 3.25 milyon lira olarak belirlenmişti. 10 milyon lira üzerindeki konutlara kredi imkânı kaldırılmıştı.

15 yıllık mortgage sürprizi

Yıl içinde İlk Evim ismiyle çok büyük bir sosyal konut hamlesi başlatan bakanlığın, gelecek 10 gün içinde yeni kampanyayı duyurması bekleniyor.

Ödeme süresi de kampanyanın önemli ayaklarından birini oluşturacak. Bir mortgage modeli üzerinden yapılacak sistemde alıcıları rahatlatmak için 15 yıl vade imkânı getirilmesi planlanıyor.

Editör: Emlak Zirvesi