Evlerin büyüklüğünü ifade etmek için metrekare kullanılmaktadır. Evin büyüklüğünü öğrenmek isteyen birçok kişi net metrekare ve brüt metrekare olarak ikiye ayrılan hesaplama yöntemi ile evlerin metrekaresini öğrenebilmek nedir.

Karar'da yer alan habere göre, özellikle gayrimenkul sahipleri kentsel dönüşüme evlerini vermek istediklerinde evlerin hem net hem de brüt metrekaresine bilmesi gerekir.

Bu nedenle pek çok kişi evin metrekaresini nasıl öğrenilmesi gerektiğini araştırmaktadır.

Net metrekare ifadesi evin duvarlarının içerisinde kalan kullanılabilir alanları ifade etmektedir.

Brüt metrekare ise merdiven boşluğu, kolonlar, duvarlar, havalandırma ve asansör boşluğu gibi kullanılmayan alanları da hesaplamaya dahil etmektedir.

Konut satın işlemlerinde ise ev içerisindeki kullanım alanını öğrenebilmek için net metrekarenin bilinmesi gerekir. 

Evin metrekaresi nasıl hesaplanır?

Evin net yaşam alanına hesaplayabilmek için şu yöntem kullanılmaktadır:

Gayrimenkul içerisindeki net metrekarenin hesaplanabilmesi için tüm odalar, banyolar ve mutfağın metrekare değerinin hesaplanması gerekmektedir.

Dikdörtgen şeklindeki bir odanın metrekaresini hesaplamak için iki duvar uzunluğunu ölçerek birbiri ile çarpmak gerekir.

Uygulanan bu yöntem ev içerisinde bulunan her yaşam alanı için uygulanarak bütün sonuç toplanır. Ev içerisindeki bütün alanların metrekare toplamının yapılması ile net metrekare bilgisine ulaşılır.

Dikdörtgen ya da kare olmayan odalar içinde üçgenleri ayrılarak hesaplama yapılmaktadır. Buna göre her üçgen için ayrı hesaplama yapılarak sonuç toplanır.

10 Yıllık Kiracı Çıkarılabilir mi? 10 Yıllık Kiracı Çıkarılabilir mi?

Dik üçgen olarak bölünen alanın metrekaresini hesaplamak için üçgenin 2 kenarı çarpılır ve 2’ye bölünür.

Alınan bu sonuç ise odanın yaklaşık olarak metrekare ölçüsünü vermektedir. Bombeli duvarları olan bir evin metrekaresini öğrenmek için imar planına bakılması da gerekir.

Duvarlar arasında kalan bölümleri kolon duvar kalınlığı merdiven boşluğu gibi kullanılmayan alanlarında hesaplamaya eklenmesi ile brüt metrekare hesaplamasına ulaşılır.

Proje halinde evi satın almak isteyen birçok kişi evin net ve brüt metrekaresini öğrenerek satış sözleşmesinde yer alan bilgileri dikkatlice incelenmelidir.