Ev kiralarını karşılayamayanlar ise kaldıkları evin odasını, hatta kendi odalarındaki fazla yatağı bile kiraya veriyor.

Online emlak sitelerinde ve sosyal medyada yayımlanan 'Ev arkadaşı aranıyor', 'Kız öğrenci ev arkadaşı aranıyor', 'Öğrenci evine arkadaş aranıyor',’ Odamı kiraya veriyorum’ başlıklı ilanlar ise son günlerde artış gösterdi.

Çoğunlukla üniversite öğrencileri ile yalnız yaşayanların ev giderini paylaşmak amacıyla tercih ettiği 'ev arkadaşlığı' uygulamasındaki artış durumun vahametini gözler önüne serdi.

 PEKİ, BU YASAL MI?

Ev sahibi ve kiracı arasında imzalanan sözleşme ile birlikte kiracının yasal hakları olduğu gibi ev sahibinin de yasal hakkının olduğunu belirten Tüketici Hakları Derneği Malatya Şube Başkanı Zuhal Dişer,”

Ev sahibi kiracının ağırlayacağı misafirlere karışamayacağı gibi, evin ticari mahiyette birden fazla kişiye kiralanmasını istememe hakkına sahiptir. Beyan verilmeden yani ev sahibinin oluru alınmadan evin farklı kişilere kiralanması durumu tahliyeye nedeni olabilir.” Dedi.

Verilen beyanın olumlu olması durumunda Ev sahibinin bu durumu mevcut site yönetimine iletmesi gerektiğini aktaran Dişer,” Ev sahibinden olur aldık, evi kiralayabiliriz diyemiyoruz. Eğer ikamet edilen hane bir apartman veya site içerisindeyse bu ev sahipleri tarafından diğer kat maliklerine bildirilmeli. Site yönetiminden alınan onay ve karar defterine işletilmesinin ardından bu uygulama yürürlüğe alınabilir.” Diye konuştu.

Mülklerini Satıp Gitmek için Fiyat Düşüyorlar Mülklerini Satıp Gitmek için Fiyat Düşüyorlar

“KİRA ÜCRETLERİ ÇOK ZORLUYOR”

Kira ücretlerinin vatandaşı zorladığını vurgulayan Dişer, sözlerine şu şekilde devam etti; ”Ev kiralarında çok yüksek bir artış var. Bu durumun önlenmesi gerekiyor. Malatya’da semt bazında ücretler 2 bin TL’den 6 bin TL’ye kadar çıktı.

Bunun altında kalkamayan başta öğrenciler olmak üzere vatandaşlar odalarını kiralamayı çözüm olarak buldu. Bu durum düşünmemiz gerektiğini bizlere gösteriyor. Kira ücretlerinde yaşanan bu akıl almaz ücretlerin frenlenmesi gerekiyor.”

Editör: Emlak Zirvesi