ahramanmaraş merkezli depremin ardından seçimler nedeniyle ertelenen konut satışları faizlerin yükselişinden sonra büyük sekteye uğradı.

Talebin düşmesi ile birlikte ikinci el ev fiyatlarında düşüş gözlenirken yeni konutlarda ise bu durum henüz söz konusu değil.

Emlakçılar satışların olmadığı ve bu nedenle de fiyatların önümüzdeki dönemde daha da hissedilir şekilde düşeceğini ifade etti.

“Yatırım amaçlı ev satın alma dönemi bitti” diyen emlakçılar vatandaşların ev alması için biraz daha sabretmesi gerektiğini dile getirdi.

KONUT FİYATLARI DAHA DA DÜŞECEK

Sabah gazetesinin haberi göre İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, fiyatların düşeceğini belirterek, "Deprem konut piyasasında şok etkisi yarattı. Ancak fiyatlar artmadı.

Eski yapılarda fiyatlar oldukça düştü. Yeni binalarda fiyatlar henüz düşmedi ama satış yok, talep yok. Birkaç aydır konut satın alma taleplerinde ciddi düşüş var. Eğer bu talep azlığı devam ederse yeni binalarda da satılık evlerin fiyatları düşecek" dedi.

“YATIRIM ARACI OLMAKTAN ÇIKTI”

Talebin azalmasının bir süre sonra fiyatlara daha fazla yansıyacağını anlatan Aşa, "Şu anda zaten konutla ilgili büyük beklentiler bitti. Artık yatırım aracı olarak görülmemeye başlandı, o piyasa yok artık. Müteahhit maliyet hesabı yapamadığı için yeni inşaat yapmıyor.

Ellerinde kalan yeni daireleri düşük fiyattan satarlarsa yeni inşaatları için sermaye bulamama endişesi taşıyorlar" diye konuştu.

Konut Fiyatlarında Gevşeme Sürecek Konut Fiyatlarında Gevşeme Sürecek

ÜST ÜSTE 4 AY GERİLEMİŞTİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'de konut satışları mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.7 düşerek 113 bin 276 olmuştu. Yıllık bazda konut satışlarında 4 ay üst üste gerileme yaşanmıştı.

İpotekli konut satışları da mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.3 azalış göstererek 27 bin 476 olmuştu. Ocak-mayıs döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16.7 azalışla 108 bin 67 oldu.

Editör: Emlak Zirvesi