Ev sahibi ve kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıkların artması üzerine önemli bir yasal düzenleme yapıldı. Yapılan bu düzenlemeye göre kira artış tutarı yüzde 25 ile sınırlandırıldı. Yapılan düzenlemenin amacı, kiracıları yüksek fiyat artışlarından korumak olarak ifade edildi. Özellikle büyükşehirlerde bir yıl içerisinde yapılan zam miktarı yüzde 200-300 seviyelerine ulaştı.

Yapılan kira zamları nedeniyle kira tespit ve tahliye davalarında artış yaşandı. Mahkemelerin yükünü azaltmak için arabuluculuk sistemi de getirildi. Ancak yüzde 25 artış sınırının kaldırılması halinde aynı sorunların tekrar yaşanacağı tahmin ediliyor. Bunun engellenmesi için sınırlamanın sürdürülmesi ya da yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor.

EN FAZLA %25 ZAM SINIRI UYGULAMASI 2 TEMMUZ’DA BİTİYOR

Kiracıların hakkını korumak amacıyla getirilen yüzde 25 sınır uygulamasının, 2 Temmuz tarihinde süresi sona eriyor. Bu tarihten sonrası için herhangi bir düzenleme yapılıp yapılmayacağına dair bir açıklama gelmedi.

Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, konuyla ilgili Posta Gazetesi’ne birtakım açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, konut zammının 11 Haziran 2022’de sınırlandırıldığını ifade etti. Bu uygulamanın 2 Temmuz tarihinde biteceğine vurgu yaptı.

Özelmacıklı, yapılan düzenlemenin karşılık bulmadığını ve ev sahiplerinin kendi kafalarına göre hareket ettiğini belirtti. Ayrıca emsal kira bedellerine bakarak kiracıların da yüksek tutarlara razı olduğunu söyledi.

ZAM SINIRI UYGULAMASI KALKINCA NE OLACAK?

Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı’nın açıklamalarına göre zam sınırlamasının piyasada zaten bir karşılığı olmadığı anlaşılıyor. Bu nedenle zaten çok fazla olan kira tespit ve tahliye davalarının da artmaya devam edeceği düşünülüyor. Ancak uzmanlar, bu davaların çok uzun süreceği konusunda uyarıyor.

Konut Fiyatları Geriledi, Piyasa Canlandı Konut Fiyatları Geriledi, Piyasa Canlandı

Arabulucu aşamasında kiracı ve ev sahibinin anlaşması halinde dava sürecine gerek kalmıyor. Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, konuyla ilgili yeni düzenlemeler yapılabileceğini belirtti. Yeni düzenleme olması halinde kira ve ev sahibi anlaşmazlıklarının bir nebze azalması bekleniyor.

Editör: Emlak Zirvesi