Aydınlık'ta yer alan habere göre, Türkiye'de deniz turizmi denilince ilk akla gelen tatil mekânı Bodrum'da da kira sorunu dar gelirliyi zor durumda bıraktı.

Pandemide nüfusu 90 binden, 400 bine çıkan Bodrum’da kira fiyatları cep yakıyor. Geçinmekte güçlük çeken emekçilerin beli fahiş kiralar yüzünden iyice büküldü.

Kiracıdan Ev Sahibine: 150 Bin TL Ver Çıkayım! Kiracıdan Ev Sahibine: 150 Bin TL Ver Çıkayım!

Kira sorunu yalnızca İstanbul, İzmir, Ankara ve Eskişehir gibi büyük şehirlerden ibaret değil. Aydınlık, son bir haftadır mega kentlerdeki sorunları haberlerine yansıttı.

Önde gelen tatil bölgesi Bodrum'da da memur ve işçi kiraya yetişemiyor. Bodrum Belediye Meclis Üyesi Atilla Serttaş, sağlık, eğitim ve güvenlik alanında çalışan memurların geçinemediği için tayin istediklerini, işletmelerin çalışanlarını küçücük odalarda koğuş sisteminde 15 kişi yatırdığını ve dar gelirlinin Bodrum’u terk etmek zorunda kaldığını anlattı.

Bağımsız belediye meclis üyesi Serttaş verdiği “Ceza infaz koruma memurları ceza evinde kalmak istiyorlar” örneğiyle Bodrum’da fahiş ev kiraları nedeniyle gelinen vahim durumu gözler önüne serdi. Atilla Serttaş, belediye meclisinde bir çalışma grubu kurulduğunu ve çözüm yolları aradıklarını söyledi.

‘3-4 KATLI EV YAPMAK YASAK’

Atilla Serttaş, Bodrum’daki kiralık ev krizini şu ifadelerle anlattı: “Fethiye ve Marmaris gibi tatil bölgelerinde dikey yapılanma olduğu için oradaki çalışanların konut bulma imkanları daha yüksek.

Ama Bodrum’da imar yapısının az olması nedeniyle sorun yaşıyoruz. Bir dönüm arsanız varsa sadece bir ev yapabiliyorsunuz ve 3-4 katlı evlerin yapılması yasak. Onun için emlak fiyatları korkunç derecede yükseldi.”

‘İŞÇİ MEMUR BEŞ KİŞİ BİRLEŞİP EV TUTUYOR'

“Bodrum özellikle pandemiden dolayı yoğun göç aldı. Nüfus dört katına çıktı. Hal böyle olunca da burada kimse kira ödeyemez duruma geldi. Bodrum’da 10 bin liradan aşağı kiralık ev yok. Bazı bölgelerde 1 odalı ev için aylık 45 bin lira kira istiyorlar.”

Kamu ve özel sektörde çalışanların 4-5 kişi toplanıp aynı evde yaşayarak ayakta durmaya çalıştığını söyleyen Serttaş, “Burada çalışan belediye işçileri, memurlar ve diğer iş kollarında çalışan emekçiler geçinemiyor.

Memurlar burada yaşamak istemiyor çoğunluğu geçim sıkıntısı yüzünden tayin istiyor. Burada evi olan veya ailesi burada olan ancak tutunabiliyor. Onun dışındaki herkes gitmek istiyor.” ifadelerini kullandı.

'KOĞUŞ AÇIN ORADA KALALIM'

Ceza infaz memurlarının cezaevinde yatma seviyesine geldiğini belirten Serttaş şu ifadeleri kullandı: “Bodrum’da yeni açılan S tipi cezaevi var. Cezaevinde görevli ceza infaz memurları yüksek kira fiyatları nedeniyle yatacak yer bulamıyor.

İnfaz memurları da ceza evinde kalmak istiyorlar. Kara mizah gibi. Kim cezaevinde yatmak ister. Memurlar bir mahkûm gibi içeride yatmak için başvuruda bulunuyorlar. Bize bir koğuş açın orada kalalım diyorlar.”

‘BODRUM'DA KİRALAR SEZONLUK’

“Bodrum'da turizm sezonu açıldığında kira sözleşmeniz dolar. Bodrum’da kış sezonu için ayrı, yaz sezonu için ayrı kira alınır. Yani kiralar sezonluk olarak hesaplanır. Kışın 10 bin liraya tutuğunuz yer, yazın 50 bin lira olur. Yaz sezonu da mayıs ve eylül ayları arasıdır.”

Kira sorununun sağlık, eğitim ve güvenlik açısından da tehdit olduğunu belirten Serttaş, “Güvenliğimizi sağlayacak polis burada barınamıyorsa, öğretmen, doktor veya hemşire burada barınamıyorsa gelecekte Bodrum'da yaşayan vatandaşların sonu nasıl olur?” dedi.