Demirören Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, yükselen döviz fiyatları ve enflasyon oranlarına bağlı olarak gayrimenkul sektörüne yönelik yatırım iştahının yılın ilk 5 aylık döneminde satışlarda artış trendi yarattığını kaydeden RE/MAX Go Gayrimenkul Uzmanı Neslihan Yakupoğlu; 

Konut satışları Ocak- Mayıs ayları arasında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37,7 artışla 600 bin sınırına dayandı. Daire fiyatlarındaki yükseliş, oturum odaklı gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin satın alma hareketliliğini hızlandırdı.

Yatırımlarını yükselen enflasyona karşı korumak isteyenler de yüzünü gayrimenkule çevirdi. Yabancı yatırımcı ise kurdaki hareketliliğin yarattığı maliyet avantajını kullanmak istiyor. Gayrimenkul yatırımı, tüm yatırımcı profilleri açısından büyük bir fırsat olarak değerlendiriliyor” dedi. 

Yıl Sonunda Yeni Bir Rekor Beklentisi

Düşük kredi oranlarının da yatırım iştahını tetiklediğini kaydeden Neslihan Yakupoğlu, “Birinci el konutlardaki olağanüstü fiyat artışları, yatırımcıları 2. el konutlara yöneltti. Uygun kredi imkanları oturum ve yatırım amaçlı konut alıcılarına avantaj sağlıyor.

Maliyet artışları nedeniyle yeni konut projelerinin geliştirilemediğini düşündüğümüzde, her türlü konut yatırımı, geleceğe yönelik pirim potansiyelini de yükseltiyor.

Dolayısıyla yatırımcılar birikimlerini enflasyona karşı koruyabiliyor. 5 ayda elde edilen satış rakamı yıl sonunda yeni bir rekorun habercisi niteliğinde.

Merkez Bankası'nın Faiz Yükselteceği Beklentisi Konut Fiyatlarını Düşürdü Merkez Bankası'nın Faiz Yükselteceği Beklentisi Konut Fiyatlarını Düşürdü

Geçtiğimiz yılı 1 milyon 491 bin 856 konut satışıyla kapatan sektörün bu sene 1,5 milyon adet seviyesinin aşılması bekleniyor” diye konuştu. 

Rusların İlgisi Arttı

Mayıs ayında yabancılara yapılan konut satışlarının toplam satışlardan yaklaşık yüzde 5 pay aldığına, savaşın etkisiyle Rusların yabancıya satış listesinde ilk sıraya yükseldiğine dikkat çeken Yakupoğlu, “İstanbul, Antalya ve Mersin, yabancı yatırımcıların radarında. Savaştan kaçan Ruslar, aradıkları güvenli yatırım ortamını ülkemizde buldu.

Yine İran, Irak ve Almanya’da yabancıya satış listesinde Rusya’dan sonra ilk sıraları paylaşıyor. Yabancı yatırımcıya sunulan Türk vatandaşlığı hakkı da yatırımcıları cezbediyor. Ülkemizden konut alan yabancı yatırımcılar işlerini ve evlerini de Türkiye’ye taşıyarak ülke ekonomisine katma değer kazandırıyor”